Koło Naukowe Rachunkowości

Koło Naukowe Rachunkowości

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: knr.uek@gmail.com

Strona internetowa: https://knr.uek.krakow.pl/

Profile w mediach społecznościowych:

Facebook: https://www.facebook.com/knr.uek/           Instagram: https://www.instagram.com/kn_rachunkowosci_uek/

Adres siedziby:  Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków, Pawilon Ustronie, Katedra Rachunkowości
Aktualny Zarząd:
Bartosz Buta – Prezes Marta Pociask – Wiceprezes Weronika Oszczudłowska – Członek Zarządu ds. finansów Paulina Lewandowska – Członek Zarządu ds. wizerunkowych Jakub Machaj – Członek Zarządu ds. organizacyjnych Natalia Hachlica – Członek Zarządu ds. merytorycznych
Opiekun Koła:
dr Kinga Bauer  

Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.                                        

  1. Historia działalności Koła:

Koło Naukowe Rachunkowości przy Katedrze Rachunkowości w Instytucie Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zostało założone 12 maja 2016 roku. Cele organizacji, które przyświecają jej od samego początku, to przede wszystkim: Pogłębianie wiedzy i praktycznych umiejętności z rachunkowości i zarządzania finansami, integracja społeczności akademickiej, promocja uczelni w środowisku pozauczelnianym, czy zdobywanie doświadczenia w projektowaniu wydarzeń. 

  1. Profil Koła Naukowego:

Działania koła opierają się na zagadnieniach związanych z rachunkowością. Pasjonaci – jak sami się nazywają, skupiają się na popularyzowaniu wszelkich zagadnień związanych z tym zagadnieniem, zgodnie ze swoim mottem brzmiącym: “Z miłości do rachunkowości”. W myśl tego stwierdzenia organizują różnego rodzaju wydarzenia tematyczne, spotkania, warsztaty, czy konferencje. To nie wszystko, koło jest tak bardzo rozbudowane, że zajmuje się również prowadzeniem własnych badań naukowych, czy organizacją debat dotyczących rachunkowości.

  1. Oferta w punktach (streszczenie informacji):
  • Forum Rachunkowości – całkowicie bezpłatne, 3 dniowe wydarzenie, którego zadaniem jest szerzenie wiedzy o rachunkowości. Uczestnicy zdobywają  wiedzę uczęszczając na warsztaty i prelekcje prowadzone przez doświadczone osoby z branży rachunkowości i finansów.
  • Studencka Konferencja Naukowa organizowana przez KNR – przedsięwzięcie działające na zasadzie “przez studentów dla studentów”. Podczas trwania wydarzenia studenci prezentują wyniki swoich badań oraz prowadzone są prelekcje wzbogacające wiedzę i służące pogłębieniu wiedzy w tematyce, która jest motywem przewodnim.  
  • Warsztaty:
    • “Na początek naszej znajomości warsztaty z podstaw rachunkowości” – warsztaty prowadzone głównie dla studentów pierwszego roku kierunku “Rachunkowość i controlling”, którzy dzięki obecności na wydarzeniu będą mieli szansę na utrwalenie wiedzy i opanowanie materiału potrzebnego do zaliczenia przedmiotu “Podstawy rachunkowości”. Na warsztaty zapraszają jednak wszystkich chcących poznać rachunkowość od podstaw.
    • „Zalicz z nami finansową na 5!” – cykl warsztatów skierowany głównie do studentów drugiego roku kierunku “Rachunkowość i controlling”, którzy mierzą się z przedmiotem “Rachunkowość finansowa”. Zajęcia są również skierowane do innych osób, zwłaszcza tych mających do czynienia z rachunkowością finansową.
    • “Warsztaty z analizy płynności finansowej” –   warsztaty skierowane głównie do studentów trzeciego roku kierunku “Rachunkowość i controlling”, ale koło zachęca każdego do udziału, kto pragnie poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie analizy finansowej. Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję analizować sprawozdania finansowe spółek, oraz zapoznawać się zarówno ze stroną teoretyczną jak i praktyczną danych zagadnień.
  • Debaty oksfordzkie – z racji na otwarte głowy pełne pomysłów członków koła, organizowane są debaty oksfordzkie, podczas których odbywają się intrygujące dyskusje przepełnione merytorycznymi argumentami.
  • Letnie Igrzyska Rachunkowości im. prof. dr. hab. Bronisława Micherdy – dwudniowe ogólnopolskie wydarzenie organizowane w czasie letnim, przyciągające studentów z wielu różnych uczelni, co prowadzi do rozszerzania sieci kontaktów między studentami. Co więcej, uczestnicy mają szansę na zdobycie ogromnej dawki wiedzy, czy innych korzyści. Te dwa dni, dzięki wsparciu wielu partnerów przepełnione są prelekcjami i warsztatami w dziedzinie rachunkowości, a dla najlepszych wyłonionych w Konkursie z Rachunkowości przewidziane są atrakcyjne nagrody. Ponadto studenci mogą zaprezentować swoje wyniki badań lub przedstawić różne ciekawe zagadnienia w trakcie sesji posterowej.
  • “VAT – nie taki straszny jak go malują” – cykl spotkań, podczas których wyjaśniane są zagadnienia związane z tym podatkiem, który – jak sami kołowicze przyznają – nie jest najłatwiejszy do zrozumienia. Na warsztatach krótko omawiana jest także historia oraz istota podatku od towarów i usług, a każde kolejne zajęcia to kolejne nowe przyswojone wiadomości. Spotkania są prowadzona zarówno przez członków koła jak i zapraszanych prelegentów – ekspertów.
  • „Każda pliszka swój ogonek chwali, czyli o zaletach studiowania rachunkowości” –  wydarzenie zwane potocznie “Pliszka” dedykowane studentom drugiego roku kierunku “Rachunkowość i controlling”, którzy borykają się z trudnym wyborem specjalności. Celem spotkania jest zatem ułatwienie im wyboru i pokazanie możliwości jakie daje im dana specjalność. Na wydarzeniu uczestnicy dowiadują się między innymi: jakie perspektywy zawodowe czekają na absolwentów rachunkowości, czego można nauczyć się na przedmiotach ściśle związanych z rachunkowością, a ponadto organizatorzy opowiadają także o tym, czym zajmuje się promotor. Wyjaśniają też czym jest akredytacja ACCA

Koło z racji swoich rozmiarów jest podzielone na sekcję, które odpowiedzialne są za różne zagadnienia. Sekcje koła prezentują się następująco: Sekcja ds. działalności naukowej, ds. mediów społecznościowych i grafiki, ds. HR, ds. współpracy, ds.wydarzeń oraz ds. Forum Rachunkowości.

5.    Linki do mediów i informacji dodatkowych:

Kontakt z opiekunem Koła – dr Kingą Bauer: kinga.bauer@uek.krakow.pl 

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE