Koło Naukowe Psychologii Polityki

Koło Naukowe Psychologii Polityki

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: kpsychologiipolityki@gmail.com

Strona internetowa: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/kola-naukowe/kolo-naukowe-psychologii-polityki

Profil Facebook: https://www.facebook.com/knppuam

Adres siedziby:  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań

Aktualny Zarząd:  Przewodnicząca Martyna Markowska, Viceprzewodniczący Kacper Świetlicki, sekretarz Patryk Bogdan

Opiekun Koła: dr hab. Łukasz Scheffs, adiunkt w Zakładzie Socjotechniki i Marketingu Politycznego, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Inkubatora Umowy Społecznej – Zdecentralizowana Rzeczpospolita.

Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

  1. Historia działalności Koła

Koło Naukowe Psychologii Polityki powołane do życia zostało w 2006 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Od momentu powstania członkowie KNPP organizowali i brali udział w wielu konferencjach naukowych oraz seminariach, prowadzili badania naukowe oraz uczestniczyli w innych działaniach propagujących naukę. Koło naukowe oprócz szeroko rozumianej działalności naukowej to także, a może przede wszystkim ludzie, których łączy wspólna pasja i chęć dzielenia się nią z innymi studentami.

  1. Profil Koła Naukowego oraz oferta 

Koło Naukowe Psychologii Polityki zrzesza studentów poznańskiego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, którzy interesują się psychologicznym aspektem funkcjonowania szeroko pojętej polityki. W swojej działalności Koło stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego polityka pociąga ludzi i wzbudza tak wielkie emocje, co sprawia, że w wyborach oddajemy głos na konkretnych kandydatów, a także co kieruje politykami przy podejmowaniu konkretnych decyzji. Obok osobistego rozwoju członków poprzez prowadzenie badań naukowych i zgłębianie tematyki psychologii polityki oraz szlifowanie warsztatu metodologicznego, Koło aktywnie promuje działalność edukacyjną tworząc przestrzeń do dzielenia się wiedzą ze studentami i osobami spoza środowiska akademickiego, które interesują się tematami bliskimi KNPP.

W ostatnich latach najważniejszymi wydarzeniami w działalności Koła była Akademia Metodologiczna oraz Ogólnopolska Konferencja Instrukcja obsługi strachu. Pierwszy z tych projektów, realizowany we współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, skierowany jest do studentów i doktorantów, którzy myślą o prowadzeniu badań naukowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi młodych badaczy na znaczenie warsztatu metodologicznego w prowadzeniu badań naukowych, pozwala na zdobycie solidnej podstawy metodologicznej i stworzenie pierwszego projektu badawczego przez uczestników. Do czynnego udziału w Akademii uczestników przygotowują pre-warsztaty metodologiczne podczas których uczestnicy zyskają podstawową wiedzę dotyczącą przeprowadzania badań i doboru odpowiednich narzędzi oraz technik badawczych w naukach społecznych. Ukoronowaniem pracy uczestników jest prezentacja wyników podczas dwudniowej konferencji naukowej. 

Drugi z flagowych projektów Koła Naukowego Psychologii Polityki to Ogólnopolska Konferencja Naukowa Instrukcja Obsługi strachu. Zainspirowani bieżącymi wydarzeniami w Polsce i na świecie, członkowie koła postanowili zaprosić przedstawicieli świata akademickiego i pozaakademickiego do dyskusji nad tematem strachu w ujęciu interdyscyplinarnym. Na uwagę zasługuje naprawdę szeroka tematyka proponowana przez organizatorów, zawierająca w sobie zarówno nauki polityczne, psychologię, psychiatrię, filozofię, sport, bezpieczeństwo, a także kulturę i sztukę. Wydarzenie to cieszyło się sporym zainteresowaniem i w październiku 2022 roku odbyła się druga już edycja konferencji.

Obok ogólnouczelnianych wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Koło Naukowe Psychologii Polityki, jego członkowie mają również możliwość uczestnictwa w zewnętrznych konferencjach i warsztatach. W ubiegłych latach przedstawiciele Koła wygłaszali referaty na poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki czy Debiucie Młodych Naukowców. Oprócz tego, na swoim facebookowym fanpage’u członkowie koła przybliżają swoim obserwatorom tajniki psychologii polityki. 

  1. Oferta w punktach

Oferta zewnętrzna:

  1. Konferencje naukowe oscylujące wokół tematyki psychologii polityki i nie tylko, skierowane do osób ze środowiska akademickiego i pozaakademickiego (Ogólnopolska Konferencja Instrukcja obsługi strachu)
  2. Projekt Akademia Metodologiczna, skierowany do studentów i doktorantów, mający na celu przybliżenie podstaw wiedzy metodologicznej i przygotowaniu projektu badawczego, łączący pre-warsztaty oraz konferencję, na której uczestnicy mogą przedstawiać wyniki swoich badań.

Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):

  1. Nauka organizacji wydarzeń naukowych pod okiem doświadczonych studentów i doktorantów.
  2. Publikacja tekstów natury publicystycznej, publikowanych w przestrzeni social mediów Koła.
  3. Regularne wyjazdy na ogólnopolskie konferencje i wyjazdy studyjne.

Linki do mediów i ciekawostek:

Materiał Kuriera Akademickiego o Ogólnopolskiej Konferencji Instrukcja Obsługi Strachu

https://www.facebook.com/kurierakademicki/posts/pfbid0hymGUSD1hL3GuBdeXi3n9nBKg568vBoxhX6ENSZoyhUAavMztzsWSdYaXH15S3Yyl?mibextid=YxdKMJ

Artykuł o Akademii Metodologicznej na stronie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

https://wnpid.amu.edu.pl/strona-glowna/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/akademia-metodologiczna-2023

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE