Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: etnokolo.uam@gmail.com
Strona internetowa: https://etnologia.amu.edu.pl/studenckie-kolo-naukowe/
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/skneuam
Instagram – @etnowiara
Adres siedziby:
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, pokój 2.27 (I piętro), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Aktualny Zarząd: Przewodniczący: Paweł Butkiewicz
Wiceprzewodniczący: Trevor Wołowiec
Sekretarz: Dominik Łączak
Opiekun Koła: dr Jan Lorenz
Historia działalności Koła:.
Koło działa na Uniwersytecie od lat 60. XX wieku. W swojej historii zrealizowało takie działania jak: Konferencje naukowe “Antropologiczno-socjologiczne doświadczenie badawcze” (12.05.2023), “Antropocen i rola uniwersytetu w jego kształtowaniu” (19-22.05.2022), czy “Food Studies. Kultura, polityka i ekonomia jedzenia” (24-25.04.2017) albo Panele dyskusyjne jak “Ethno Day czyli etnologia oczami młodych” (10.04.2019)
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Studenckie Koło Naukowe Etnologii im. Bronisława Piłsudskiego stwarza przestrzeń do rozwijania zainteresowań i podejmowania inicjatyw badawczych przez studentów etnologii i antropologii kulturowej. Antropologia jako holistyczna nauka o kulturze i społeczeństwie zapewnia rozległą wiedzę o świecie człowieka i jego działaniach. Zakres zainteresowań etnologii/antropologii obejmuje badania terenowe prowadzone na całym globie, których wyniki prezentowane są na różne sposoby. Zadaniem Koła jest prezentacja tych wyników, także szerszej, pozaakademickiej publiczności. W efekcie koło podejmuje inicjatywy wprowadzające antropologię i etnologię jako dziedzinę naukową w przestrzeń publiczną. Są to między innymi EtnoWiaraGada, wystawy fotograficzne, seanse filmowe czy panele dyskusyjne. Członkowie koła są również zaangażowani w działania Ogólnopolskiego Protestu Etnologii oraz innych ruchów oddolnych mających na celu ochronę środowiska czy działania na rzecz równości i poszanowania praw człowieka.
Koło podejmuje także stałe inicjatywy, np: Czasopismo „Etnologika. Poznańskie Studia Antropologiczne”, Cykl wieczorowych spotkań z antropologią „EtnoWiaraGada”, Zbiór tekstów antropologicznych ETNOBAZA, Społeczny Ogród Morasko – uprawa ekologicznego ogródka przy Wydziale Historycznym UAM – jest to kontynuacja projektu prowadzonego w ramach przedmiotu “Wieś alternatywna” (do 2020 roku)
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: organizacja warsztatów, paneli dyskusyjnych, organizacja konferencji naukowych, zaangażowanie w akcje społeczne mające na celu ochronę środowiska czy praw człowieka (Ogólnopolski Protest Etnologii), działalność popularnonaukowa
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): możliwość organizacji i udziału w konferencjach naukowych, przestrzeń do rozwijania zainteresowań i podejmowania inicjatyw badawczych, możliwość członkostwa w redakcji czasopisma, przygotowywanie publikacji naukowych.
Linki do mediów i ciekawostek:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064336976477 Ogólnopolski Protest Etnologii
https://drive.google.com/drive/folders/1ttRhux8aSoM0tdGSTJg0goWse_bXH0rL (Zbiór tekstów ETNOBAZA)