Adres mailowy: exlege.uam@gmail.com
Strona internetowa: https://wse.amu.edu.pl/dla-studenta/dzialalnosc-studencka/kola-naukowe/kolo-naukowe-penitencjarystyki-ex-lege
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/profile.php?id=100057164961973
Adres siedziby: Zakład Penitencjarystyki, WSE UAM
Aktualny Zarząd:
Prezeska: Karolina Jurga,
Natalia Janczak
Karolina Pieterek
Wiktoria Guza
Opiekun Koła: dr Magdalena Sadowska, dr Paulina Perska-Gradowska, mgr Agnieszka Nymś-Górna
Historia działalności Koła:
Od rozpoczęcia działalności członkom i członkiniom koła udało się zorganizować całkiem sporo różnego rodzaju wydarzeń, inicjatyw w tematyce penitencjarystyki. Jak przeczytamy na stronie, wśród dotychczasowych osiągnięć znajduje się np: rozpoczęcie cyklu warsztatów w ramach Programu dla Ojców dla osadzonych z Zakładu Karnego w Rawiczu, Nawiązanie współpracy z Fundacją Pomost, wspierającą osoby opuszczające jednostki penitencjarne, Zorganizowanie spotkania z Funkcjonariuszami Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Rawiczu. Pośród dotychczasowych działań znajdują się także te o charakterze badawczym czy warsztatowym, np: Rozpoczęcie badań nad opinią publiczną dotyczącą postrzegania byłych więźniów i byłych wychowanków zakładów poprawczych, Przeprowadzenie warsztatu dotyczącego tworzenia i realizacji programów penitencjarnych w zakładach karnych, warsztatu dotyczącego samoobrony oraz komunikacji z więźniami, Nawiązanie współpracy z jednym z ośrodków kuratorskich w Poznaniu oraz wybranymi zakładami poprawczymi, zakładami karnymi i aresztami śledczymi w Polsce.
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Zasadniczym obszarem zainteresowań Koła Naukowego Penitencjarystyki ,,Ex Lege” WSE UAM są wszelkiego rodzaju zagadnienia penitencjarne, zjawiska dewiacyjne w zakładach poprawczych, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz sposoby oddziaływania wobec nieletnich i na osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Członkowie ,,Ex Lege” zajmują się w teorii oraz praktyce zagadnieniami penitencjarnymi oraz postpenitencjarnymi. Celem działań Koła Naukowego jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej, a także psychologii penitencjarnej. Poprzez czynny udział w kole studenci nie tylko mają okazję rozbudzić swoje zainteresowania naukowe, ale także pogłębić wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, a także poszerzyć swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w organizowanych przez koło aktywnościach. Koło stawia sobie za cel umożliwienie studentom czynnego udziału w konferencjach dotyczących tematyki penitencjarnej oraz resocjalizacyjnej, prowadzenia badań naukowych oraz publikowania swoich artykułów.
W ramach działalności koło organizuje liczne ogólnopolskie wyjazdy do zakładów poprawczych i zakładów karnych. Podjęto również współpracę z jednostkami penitencjarnymi oraz innymi kołami powiązanymi z tematyką penitencjarną na terenie Polski.
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: organizowanie konferencji naukowych o tematyce penitencjarnej, organizowanie akcji charytatywnych, organizowanie warsztatów dla osadzonych, badania opinii publicznej
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): czynny udział w konferencjach naukowych, wsparcie w publikacji artykułów naukowych i prowadzeniu pracy badawczej, udział w wyjazdach do zakładów karnych i poprawczych, możliwość rozwoju warsztaty zawodowego.
Linki do mediów i ciekawostek:
Zajęcia przeprowadzone w zakładzie karnym we Wronkach https://www.facebook.com/share/p/1Y68TgLrbS/