Ostatnia aktualizacja wpisu – 22.10.2024. Wszystkie aktualizacje wpisu – 30.11.2023, 19.09.2024, 22.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: kontakt@knro.uek.krakow.pl
Strona internetowa: https:///knro.uek.krakow.pl/
Profile w mediach społecznościowych:
Instagram: https://www.instagram.com/knro.uek/
Facebook: https://www.facebook.com/KoloNaukoweRozwojuOsobistego
Adres siedziby: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków
Aktualny Zarząd:
Zarząd wąski:
Prezes – Kacper Blaszke
Wiceprezeska ds. Finansów – Oliwia Pyta
Wiceprezeska ds. HR – Milena Szul
Wiceprezeska ds. Procesów – Tatiana Przydatok
Wiceprezeska ds. PR – Julia Armatyńska
Wiceprezeska ds. Marketingu – Magdalena Stanek
Doradca Zarządu ds. Alumnów – Karol Małecki
Koordynatorzy projektów:
Koordynatorka projektu Badania KNRO – Izabela Szpyra
Koordynatorka projektu BusinessWomen – Wiktoria Kunc
Koordynator projektu Szkolenia Językowe – Olaf Śliwa
Koordynator projektu Sztuka (w) działania(ch) – Kacper Piotrowski
Koordynator projektu Trenerzy KNRO – Omar Thiaw
Opiekun Koła: dr Sylwia Wiśniewska Pomocniczy Opiekun Koła: dr. Robert Szydło
- Historia działalności Koła:
W maju 2011 r. Robert Szydło i Marek Koczyński założyli organizację studencką KNRO, opartą na „learning by doing” i „studenci studentom”. Początkowo skupiali się na trenerstwie i coachingu. W 2011/2012 koło postawiło sobie za cel zorganizować pierwszą ogólnopolską konferencję coachingową. W latach 2011-2012 przeprowadzili wiele projektów, m.in. warsztaty w liceach, szkolenia dla studentów i warsztaty Wspaniały Mówca.
W 2013 roku odbyły się dwie pierwsze edycje Szkoleń Językowych. W 2014 KNRO przeszło odmianę, rozszerzając swoje cele na rozwój osobisty. Między 2015 a 2017 rokiem nowym opiekunem naukowym stała się dr Sylwia Wiśniewska, a mgr Robert Szydło – opiekunem pomocniczym. Rozpoczęto projekty Case Club i Badania KNRO.
W 2018/2019 ruszył projekt BusinessWomen, skupiający się na kobietach, ale został zawieszony w 2019. W 2020, z powodu pandemii, wszystkie działania przeniesiono online, ale kontynuowano prace. Wznowiono projekt BusinessWomen i rozpoczęto projekt Liga Rozwoju.
Zakończone projekty KNRO to m.in. Żywa Biblioteka, Escape Room, Akademia Sukcesu, Ideas, KNRO Adventures, Brain-up, Marketing oraz 30/2.
- Profil Koła Naukowego:
Koło Naukowe Rozwoju Osobistego działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie tworzy zintegrowane środowisko zdobywania wiedzy i rozwoju praktycznych umiejętności. Szczyci się otwartością na każdego studenta, a wizją jaka im przyświeca jest otwarta sieć zdobywania wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Swoją działalność opierają na hasłach “Studenci studentom” oraz “Ile bierzesz, tyle dajesz”. Profil tej działalności jest mieszany, łączy zarówno działalność zewnętrzną – otwartą dla wszystkich ludzi, jak i wewnętrzną – skupioną głównie na studentach zapisanych do koła.
- Oferta w punktach (streszczenie informacji):
- Businesswomen – projekt ten nieprzerwanie działa od 2020 r. tworząc społeczność dedykowaną rozwojowi młodych kobiet. Projekt zapewnia kobietom rozwój w biznesie i daje im przestrzeń do nauki i wzajemnej inspiracji oraz wsparcia. Poprzez bezpieczną przestrzeń i organizację wielu wydarzeń zapewniają uczestniczkom i uczestnikom narzędzia i miejsce do rozwoju. Zapewnia wyniesienie wielu umiejętności, jak np. planowania i organizowania wydarzeń dla studentek, kontaktu z partnerami zewnętrznymi czy zarządzania social mediami.
- Badania KNRO – to naukowe badania, od naukowych metod po analizę danych. Członkowie rozwijają się, ucząc się metodologii i tworząc własne badania. Organizują liczne wydarzenia, jak Research Corner i inne konferencje. Projekt zaspokaja ciekawość świata i pozwala poszukiwać odpowiedzi na nurtującę pytania. Dzięki udziale w tym przedsięwzięciu uczestnicy nauczą się chociażby pracy w zespole, korzystania z profesjonalnego oprogramowania statystycznego, czy organizowania i promowania konferencji naukowych.
- Szkolenia językowe – to znaczący projekt językowy w Polsce, przyciągający ponad 500 uczestników, którzy eksplorują ponad 20 różnych języków. Charakteryzuje się różnorodnością i elastycznością, ponieważ prowadzący dostosowuje styl zajęć do preferencji uczestników. Organizowane są również wieczorki kulturowe, by dowiedzieć się więcej o różnych kulturach. Choć projekt jest głównie dla studentów, nie wyklucza uczestnictwa osób spoza uczelni, promując naukę języków i rozwijanie wiedzy przy jednoczesnym ciekawym spędzaniu czasu. Wyniesiemy m.in: umiejętność krytycznego myślenia, szukania kreatywnych rozwiązań, czy zarządzania sobą w czasie.
- Sztuka (w) działania(ch) – projekt tworzący sieć akceptacji, inspiracji, wsparcia w trakcie którego poruszane są tematy ważne dla społeczeństwa, a jednak często pomijane. W trakcie uczestnictwa wyniesiemy takie cenne lekcje jak np.: zarządzanie mediami społecznościowymi, współpracy międzyprojektowej, pracy w zespole artystycznym i wiele więcej.
- Trenerzy KNRO – członkowie projektu uważają, że umiejętności z zakresu kompetencji miękkich są dzisiaj istotne i czerpią satysfakcję z ich przekazywania. Jako trenerzy głównie szkolą w tym obszarze. Członkowie projektu zdobywają wiedzę i doświadczenie od bardziej doświadczonych kolegów. Dołączając do projektu, można prowadzić szkolenia dla studentów lub uczniów po okresie przygotowawczym i współpracy z innymi. Projekt zapewnia rozwinięcie chociażby umiejętności występowania publicznego, pracy w zespole czy przygotowywania i przeprowadzania merytorycznych szkoleń.
5. Linki do mediów i informacji dodatkowych:
Relacja z Debaty Oksfordzkiej organizowanej przez Koło: https://www.youtube.com/watch?v=aBcKgEYYdtM
- Podstawowe informacje:
Adres mailowy:
Strona internetowa:
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/kolokogniuj
Adres siedziby:
Instytut Filozofii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Grodzka 52, 31-044, Kraków,
pokój 109
Aktualny Zarząd:
Przewodnicząca: Aliaksandra Doinich – aliaksandra.doinich@student.uj.edu.pl
Wiceprzewodnicząca: Patrycja Lelujko – patrycja.lelujko@student.uj.edu.pl
Pani Sekretarz: Kinga Szafron – kinga.szafron@student.uj.edu.pl
Opiekun Koła:
Opiekun naukowy: dr Błażej Skrzypulec
Adres e-mail: blazej.skrzypulec@uj.edu.pl
2. Historia działalności Koła:
Pierwsze Oficjalne Spotkanie Koła Naukowego, jeszcze wtedy Kognitywistów Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się 20 października 2015 roku. Najstarsza sekcja działalności Koło Naukowego Studentów Kognitywistyki to sekcja Kogniak, która kontynuuje swoje działanie od 2018 roku. Ponadto, w 2020 oraz 2021 roku Koło rozszerzyło swoją działalność o dwie dodatkowe – odpowiednio sekcję ExMind oraz metanaukową.
3. Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki łączy studentów i doktorantów zainteresowanych różnymi aspektami nauk o poznaniu. Członkowie Koła zastanawiają się nad naturą ludzkiego umysłu, funkcjonowaniem poznawczym człowieka oraz możliwości modelowania ludzkiego poznania. Podejście kognitywne do problemu umysłu człowieka, stosowane przez członków Koła, to podejście interdyscyplinarne, które łączy w sobie zarówno Psychologię, Neurobiologię Lingwistykę oraz Filozofię, jak i Informatykę, Sztuczną Inteligencję, Matematykę oraz Statystykę.
4. Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Wśród głównych działalności KNSK wyróżniają się sekcje Koła, organizacja konferencji naukowych oraz wykładów specjalnych. Sekcje Koła to:
- Sekcja metanaukowa – oferuje spotkania dyskusyjne z zakresu otwartego dostępu oraz umiejętności weryfikacji poprawności informacji. Działa tu kolektyw “Szerszeń”.
- Sekcja poświęcona organizacji CCSC – ta sekcja tworzy się na nowo każdego roku i polega na aktywnym uczestnictwie w organizacji corocznej Cracov Cognitive Science Conference
- ExMind – systematyzuje informacje na temat tego, jak nowoczesne technologie wpływają na system poznawczy człowieka.
- Kogniak – jako najstarsza sekcja Koła, działa na zasadach “Journal Clubu” – omawiany jest wybrany artykuł, na którego temat jeden z członków przygotował prezentację. Później następuje dyskusja.
Ponadto, Koło organizuje dwie konferencje naukowe: Cracov Cognitive Science Conference i Open Polish Science.
Oferta zewnętrzna:
- Cracow Cognitive Science Conference (CCSC) – ma na celu stworzenie przestrzeni dla wymiany rozwiązań teoretycznych i doniesień z badań związanych z jej tematem przewodnim.
- Ogólnopolska Open Polish Science (OPOS) – ma na celu popularyzację oraz promowanie otwartej i dostępnej nauki, we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- #CS_Student_Reading_Prompt – publikacje różnych artykułów pisanych przez studentów
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
- Wykład specjalny “Poznaj naszych naukowców” – wykłady te prowadzą zaproszeni na spotkania goście, przybliżający studentom aspekty kariery naukowej, a także przedstawiają swoje projekty badawcze.
- Wykład specjalny “Co po kogni?” – ma on na celu pokazać studentom perspektywy dalszego rozwoju w dziedzinie kognitywistyki po ukończeniu studiów. Prowadzą je absolwenci tego kierunku.
- Spotkania sekcji Kogniak
- Spotkania sekcji “ExMind”
- Kolektyw “Szerszeń” rozszerzający umiejętności przeprowadzania analiz statystycznych z wykorzystaniem języka programowania R.
- współpraca z Kołem Naukowym Studentów Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Laboratorium Badania Świadomości C-Lab, Laboratorium badania języka i dwujęzyczności LangUsta, Pracownią Obrazowania Mózgu Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Kołem Naukowym Studentów Kognitywistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
5. Linki do mediów i ciekawostek:
Artykuły #CS_Student_Reading_Prompt (oryginalnie publikowane w portalu Facebook):
Wydarzenie Cracov Cognitive Science Conference:
Relacja z ogólnopolskiej konferencji Open Polish Science: