Studenckie Koło Naukowe Historyków UAM im. prof. Gerarda Labudy

Studenckie Koło Naukowe Historyków UAM im. prof. Gerarda Labudy

Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: sknh@amu.edu.pl

Strona internetowa: https://historia.amu.edu.pl/dla-studenta/zycie-studenckie/kolo-naukowe

Profile w mediach społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/sknhuam/?locale=pl_P

Adres siedziby: Wydział Historii

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań


Aktualny Zarząd:

Prezes: Dominik Romanowski

domrom1@st.amu.edu.pl


Opiekun Koła:
Prof. UAM dr hab. Igor Kraszewski

Historia działalności Koła:

Studenckie Koło Naukowe Historyków UAM im. prof. Gerarda Labudy może się poszczycić ponad stuletnią tradycją. Zostało założone przez Wisławę Knapowską i Augustyna Cichowicza 3 października 1919 r. na Uniwersytecie Poznańskim. Przez lata gromadziło studentów pasjonujących się historią. Nawet podczas II wojny światowej nie zaprzestało swojej działalności. Funkcjonowało wówczas w tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Przez struktury Koła przewinęło się wielu późniejszych historyków. Do teraz SKNH odgrywa dużą rolę w kształtowaniu nowych pokoleń badaczy.

Patronem Koła jest wybitny polski historyk-mediewista, profesor Gerard Labuda. Ów badacz jest jedną z istotniejszych postaci poznańskiego środowiska akademickiego. W latach powojennych w znacznym stopniu przyczynił się do odbudowy akademickiej humanistyki w Poznaniu. Wydał wiele ważnych prac z zakresu średniowiecza oraz historii Pomorza. Łącznie opublikował ponad 2000 prac, w tym ponad 30 książek, kilkaset rozpraw i artykułów. Był również nauczycielem kolejnych pokoleń badaczy.

Profil Koła Naukowego oraz oferta:

W struktury Koła wchodzą różnego rodzaju sekcje tematyczne. Członkowie SKNH biorą udział nie tylko w poznańskim życiu akademickim, lecz także ogólnopolskim. Koło oraz jego Sekcje organizują objazdy naukowe, konferencje oraz wydarzenia popularnonaukowe. Poza rozwojem naukowym SKNH stwarza pole do poznania wartościowych ludzi i zawarcia przyjaźni na całe życie.

Studenckie Koło Naukowe Historyków UAM im. prof. Gerarda Labudy posiada własną serię wydawniczą „Nasze Historie”. Stanowi ona ważne miejsce prezentacji osiągnięć młodych badaczy historii. Czasopismo naukowe ukazuje się od 1994 r. Dotychczas pojawiło się dziewiętnaście tomów. Niektóre z nich poświęcono dokonaniom poznańskich historyków (Gerarda Labudy, Henryka Łowmiańskiego), efektom ekspedycji starożytników na limes retycko-germański czy rozmaitych konferencji. Studenci często publikują w „Naszych Historiach” fragmenty prac seminaryjnych oraz dyplomowych.

Oferta w punktach (streszczenie informacji):

Oferta zewnętrzna:
organizacja konferencji naukowych, publikacja czasopisma naukowego “Nasze historie”, organizacja wydarzeń popularnonaukowych.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
możliwość rozwoju pasji w wybranej sekcji koła naukowego, udział w konferencjach naukowych i wydarzeniach popularnonaukowych, możliwość publikowania w czasopiśmie naukowych.

Linki do mediów i ciekawostek:

(Najnowszy numer czaspisma “Nasze historie”) https://historia.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0031/381667/Nasze_Historie_20.pdf

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE