Wschodniosłowiańskie Koło Naukowe UAM

Wschodniosłowiańskie Koło Naukowe UAM

Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: filin@amu.edu.pl

Strona internetowa: http://wkn.home.amu.edu.pl

Profile w mediach społecznościowych:

Instytut Filologii Wschodniosłowiańskich

Collegium Novum

al. Niepodległości 4, UAM Poznań


Aktualny Zarząd:

Za prowadzenie poszczególnych sekcji koła odpowiadają opiekunowie sekcji.


Opiekun Koła:

dr Alicja Brus, mgr Mateusz Jaworski (sekcja komparatystyki literacko-kulturowej), dr Yury Fedorushkov (sekcja językoznawcza), dr Ryszard Kupidura (sekcja ukrainistyczna), dr Wojciech Kamiński (sekcja filmoznawcza), dr Olga Makarowska (sekcja lingwokulturologiczna)

Historia działalności Koła:

Wschodniosłowiańskie Koło Naukowe zostało zarejestrowane 25 maja 2009 roku. Obecnie działają cztery dyskusyjne sekcje Koła: sekcja komparatystyki literacko-kulturowej (pod kierunkiem naukowym dr Alicji Brus), sekcja językoznawcza (pod kierunkiem dra Yurya Fedorushkova), sekcja ukrainistyczna (pod kierunkiem dra Ryszarda Kupidury) oraz sekcja filmoznawcza (pod kierunkiem dra Wojciecha Kamińskiego). Do 2010 roku istniała również odrębna sekcja literaturoznawcza, kierowana przez dr Annę Chudzińską-Parkosadze. W skład WKN wchodzą także takie formy aktywności artystyczno-naukowej jak: teatr „Szutnik”, chór „Maciejek” i Koło Filmowe „Russkij Kadr”.

Chociaż koło istnieje formalnie od 2009 roku, to może pochwalić się niemałymi osiągnięciami. W porozumieniu z Instytutem Wschodnim UAM zorganizowało pierwszą w historii Instytutu konferencję studencko-doktorancką (listopad 2009 r.) „Kultury wschodniosłowiańskie – oblicza i dialog. Rosja. Ukraina. Białoruś”, a w latach następnych jej dwie kolejne edycje. W konferencjach wzięli udział nie tylko członkowie WKN, ale również studenci i doktoranci z całej Polski (m. in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Gdańska, Łodzi) oraz z ośrodków naukowych Ukrainy (Kijowa, Odessy, Charkowa, Lwowa, Terespola), co nadało wydarzeniom charakter międzynarodowy.

W listopadzie w latach 2012 i 2013 odbyły się kolejne edycje konferencji organizowanej przez WKN, tym razem w Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku w Obrzycku. Oba wydarzenia cieszyły się dużą popularnością wśród studentów i doktorantów z całego kraju oraz licznych zagranicznych ośrodków naukowych. W listopadzie 2012 roku ukazał się drukiem drugi tom materiałów pokonferencyjnych, który, podobnie jak poprzedni, uzyskał przychylną opinię recenzentów naukowych.

Profil Koła Naukowego oraz oferta:

Priorytetowym działaniem koła jest umacnianie ścisłej współpracy – opartej na dialogu, na wymianie doświadczeń – pomiędzy pracownikami naukowymi i studentami. Główny nacisk kładziony jest na indywidualne wspieranie (promowanie) członków Koła przy założeniu, że właśnie ten rodzaj pracy, dopełniając dydaktyczny proces kształcenia, przyczynia się do wzrostu jakości rozwoju intelektualnego przyszłych filologów – jak czytamy na stronie koła.

Od samego początku działalności koło prowadziło cykle wykładów otwartych, które miały postać multimedialnej prezentacji zainteresowań młodych przedstawicieli poszczególnych sekcji Koła. Wykłady te były adresowane do pracowników i studentów (również spoza Instytutu Filologii Rosyjskiej), pragnących poszerzyć swoją wiedzę w perspektywie szeroko pojętej kultury rosyjskiej i zapoznać się z nowymi tendencjami badawczymi. Wykłady odbywają się każdego roku w semestrze letnim.

Uczestnicy spotkań WKN (pod merytoryczną opieką prowadzących) biorą także czynny udział w innych konferencjach ogólnopolskich i zagranicznych.

Dzięki przedsięwzięciom o charakterze naukowo-dydaktycznym koło nawiązało współpracę z Instytutem Wschodnim UAM i Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Polska-Ukraina”. Jak zaznaczają członkowie i członkinie koła na swojej stronie “Jesteśmy otwarci na nowe interesujące kontakty, a chęć ich ciągłego poszerzania wyrażamy przedstawiając swoje osiągnięcia podczas corocznego Kongresu Kół Naukowych.”

Oferta w punktach (streszczenie informacji):

Oferta zewnętrzna:
organizowanie konferencji międzynarodowych z badaczami z Ukrainy czy Białorusi, organizacja wykładów otwartych o tematyce wschodniosłowiańskiej
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
czynny udział w konferencjach naukowych, możliwość nawiązania międzynarodowych współprac, indywidualne wsparcie pracy badawczej.

Linki do mediów i ciekawostek:

(Czasopismo) http://wkn.home.amu.edu.pl/?page_id=4

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE