Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: skfuam@amu.edu.pl
Strona internetowa: http://ksf.amu.edu.pl
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/SKF.UAM
Instagram –
Adres siedziby: Wydział Filozoficzny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Szamarzewskiego 89C, 60-568 Poznań
Aktualny Zarząd:
Przewodniczący: Wojciech Rosołowski – wojros@st.amu.edu.pl
Sekretarz: Mateusz Giergowski – matgie6@st.amu.edu.pl
Aleksandra Piechnik
Kacper Kalinowski
Michał Kordziński
Opiekun Koła: dr Bartłomiej Chomański – bartlomiej.chomanski@amu.edu.pl
Historia działalności Koła:
Koło Naukowe Filozofów ma długą historię sięgającą 1998 roku. Powstało z inicjatywy studentów, a za sprawą jego wieloletniego opiekuna, śp. profesora Norberta Leśniewskiego sprawującego opiekę także nad redakcją studenckiego czasopisma “Preteksty”. Czasopismo Preteksty powstało w rok później, w 1999 r. w ramach Studenckiego Koła Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako reaktywacja wcześniej wydawanego „Viel–o–Sophie”. Do 2008 r. wydawane było w wersji papierowej, obecnie ukazuje się jedynie w formie elektronicznej. Jego celem jest stworzenie platformy dla studentów chcących podzielić się wynikami swoich badań, pracami dyplomowymi lub też przemyśleniami. Za publikację w Pretekstach osoby autorskie otrzymują 5 punktów.
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Osoby członkowskie działają w ramach spotkań sekcji tematycznych, podczas których omawiają przeczytane teksty, dyskutują i uczą się od siebie. W spotkaniach sekcji może uczestniczyć każda zainteresowana osoba, wystarczy skontaktować się z przewodniczącym – spis znajduje się na stronie KSF. Do koła mogą należeć zarówno studenci jak i wszelkie osoby zainteresowane filozofią. Obecnie w kole działają następujące sekcje:
- Sekcja filozofii współczesnej
- Sekcja filmowa
- Sekcja filozofii systemowej
- Sekcja krytyki marksistowskiej
Choć koło otwarte jest także na powoływanie nowych sekcji zależnie od potrzeb osób członkowskich.
Prócz regularnych spotkań, w ramach koła działa redakcja, która prowadzi również czasopismo naukowe „PRETEKSTY”, w którym publikowane są artykuły, recenzje oraz sprawozdania. Przyjmowane są zarówno teksty filozoficzne, jak i z innych dyscyplin takich jak: historia sztuki, kognitywistyka, literaturoznawstwo, prawo, historia, ekonomia, socjologia czy kulturoznawstwo. Spis numerów dostępny jest w zakładce PRETEKSTY.
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: prowadzenie i redakcja czasopisma naukowego “PRETEKSTY”, organizacja konferencji sprawozdawczej koła (dostępna nie tylko dla osób należących do koła).
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): udział w spotkaniach sekcji koła naukowe, możliwość poszerzenia wiedzy w wybranych dziedzinach, możliwość zdobycia doświadczenia w redakcji czasopisma naukowego.
Linki do mediów i ciekawostek:
(Najnowszy numer czasopisma “Preteksty” 2024) http://ksf.amu.edu.pl/preteksty/aktualny-numer/