Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: koloedytorskieumk@gmail.com
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/wyjustowani
Adres siedziby: Pracownia Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK, Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK, ul. Fosa Staromiejska 3
87-100 Toruń, pokój 215, Collegium Maius
Aktualny Zarząd:
Przewodnicząca: mgr Katarzyna Płońska (kontakt: katarzynaplonska96@gmail.com)
Zastępca Przewodniczącej: Filip Bukowski (kontakt: filip.bukowski@opoczta.pl)
Opiekun Koła: dr Agnieszka Markuszewska (kontakt: amarkusz@umk.pl)
Historia działalności Koła:
Edytorskie Koło Naukowe Wyjustowani zostało „reaktywowane” w 2015 roku jako kontynuacja Studenckiego Naukowego Koła Edytorsko-Tekstologicznego powstałego w 2004 roku na Wydziale Filologicznym.
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Obecnie “Wyjustowani” zajmują się między innymi prowadzeniem warsztatów dla uczniów szkół średnich, tworzeniem gier o tematyce edytorskiej oraz popularyzacją sztuki (w szczególności literatury). Najlepszym przykładem będzie wydanie „Antologii Młodych Twórców”, która w całości została zredagowana przez członków Koła. Takimi inicjatywami koło promuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz stara się zachęcać młodych ludzi do rozpoczęcia przygody z tekstologią i edytorstwem.
Koło obecnie pracuje nad wznowieniem czasopisma studencko-doktoranckiego „Tekstura” oraz nad książką wydawaną z okazji XX-lecia Wydziału Filologicznego.
Z inicjatywy Wyjustowanych organizowane są wycieczki naukowe do takich miejsc, jak: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Edytorzy z Koła służą pomocą pracownikom Katedry Edytorstwa i Literatury Polskiej UMK podczas organizacji ogólnopolskich konferencji naukowych, odbywających się w toruńskim ośrodku naukowym. Koło jest otwarte na współpracę z innymi kołami naukowymi oraz instytucjami.
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: pomoc w organizacji konferencji naukowych, współpraca z innymi kołami naukowymi i instytucjami, wydawnictwo czasopisma studencko-doktoranckiego, tworzenie publikacji.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): pogłębianie warsztatu edytorskiego i redakcyjnego, możliwość prowadzenia warsztatów, udział w tworzeniu gier o tematyce edytorskiej, udział w wycieczkach naukowych do miejsc związanych z piśmiennictwem.
Linki do mediów i ciekawostek:
(Najnowszy tom czasopisma “Tekstura”) https://apcz.umk.pl/Tek/issue/view/2798/586