Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej

Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej

Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: akngp.amu@gmail.com

Strona internetowa: https://akngp.home.amu.edu.pl

Profile w mediach społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/akngp/?locale=pl_PL

Adres siedziby: Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej

ul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań

Siedziba: Pokój P-14


Aktualny Zarząd:

Prezes: Zofia Markowicz

Wiceprezesi:

Julia Depta – wiceprezes ds. kontaktów z otoczeniem

Szymon Bober – wiceprezes ds. administracyjnych

Małgorzata Balak – wiceprezes ds. promocji i wizerunku


Opiekun Koła:
dr inż. Przemysław Ciesiółka

Historia działalności Koła:

Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej istnieje już prawie 30 lat i w swojej historii przeprowadzało mnóstwo działań w tym na przykład: brało udział w sporządzaniu koncepcji zagospodarowania przestrzennego w Poznaniu.

Profil Koła Naukowego oraz oferta:

Działania koła mają kilka wymiarów, ale wszystkie opatrzone są kontekstem praktycznych zastosowań. Koło realizowało projekt Poznańska Akademia. To projekt naukowo-edukacyjny realizowany przez wielu członków Koła. Przeznaczony jest dla bardzo szerokiej grupy odbiorców – od dzieci trzyletnich, aż po seniorów. Jego celem była zmiana percepcji przestrzeni poprzez wprowadzenie uczestników w świat planowania przestrzennego, by zwiększyć społeczną wrażliwość na otoczenie i pomóc w rozumieniu relacji między człowiekiem a przestrzenią. Percepcja otoczenia i jego wpływ na nasze życie.

Tego typu projekty składają się z wielu części, które organizują członkowie i członkinie koła – wykłady, warsztaty, wyjazdy studyjne, czy gry miejskie.

Ważnym projektem ilustrującym działalność koła był projekt Poznańska Mapa Barier. To projekt, który skupiał się na problematyce nierównej dostępności do przestrzeni miasta dla wszystkich jej użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ważnym jego aspektem jest zwrócenie uwagi studentów – przyszłych twórców przestrzeni na projektowanie uniwersalne. Pod koniec 2014 roku Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Inwestycje dla Poznania. To właśnie IdP jest inicjatorem pomysłu stworzenia Poznańskiej Mapy Barier.

Obok tego koło prowadzi “Przegląd Planisty”, czyli czasopismo wydawane raz na pół roku w formie drukowanej, a także elektronicznej.

Oferta w punktach (streszczenie informacji):

Oferta zewnętrzna:
sporządzanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego, organizacja konferencji naukowych, organizacja szkoleń, kursów, warsztatów, realizacja projektów takich jak “Poznańska Mapa Barier”, realizacja zleceń dla jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenie czasopisma “Przegląd Planisty”
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
czynny udział w konferencjach naukowych, możliwość nawiązywania kontaktów z instytucjami zajmującymi się gospodarką przestrzenną, możliwość działalności w redakcji czasopisma naukowego, udział w projektach ogólnopolskich i zdobywanie doświadczenia w realizacji zleceń dla zaprzyjaźnionych instytucji.

Linki do mediów i ciekawostek:

https://akngp.home.amu.edu.pl/numery-wydane/ (Przegląd Planisty)

https://akngp.home.amu.edu.pl/projekty/aktualne/poznanska-mapa-barier/ (Projekt – Poznańska Mapa Barier)

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE