Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: mf111298@stud.ur.edu.pl
Strona internetowa: https://www.ur.edu.pl/pl/kolegia/kolegium-nauk-przyrodniczych/jednostki-naukowe/inst-nauk-rolnicz-ochrony-i-ksztalt-s/studenckie-kola-naukowe/skn-zrownowazonego-rozwoju-
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/sknzrurz/
Adres siedziby: Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Uniwersytet Rzeszowski, Kampus przy ul. Zelwerowicza oraz ul. M. Ćwiklińskiej 1A, 35-601 Rzeszów
Prezes: Marcin Fiedur
Opiekun Koła:
dr hab. Mariola Garczyńska, prof. UR mgarczynska@ur.edu.pl
dr hab. Grzegorz Pączka gpaczka@ur.edu.pl
Historia działalności Koła:
Studenckie Koło Naukowe ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU zrzesza studentów z kierunków Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami, Rolnictwa oraz Ochrony Środowiska. Koło Naukowe działa przy Zakładzie Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W ramach działalności koła współorganizowano cykliczne konferencje skierowane do studentów i doktorantów zainteresowanych problematyką środowiskową, ze szczególnym uwzględnieniem roli różnorodności biologicznej w obszarach wiejskich, oraz znaczenia i perspektyw rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki odpadami.
Zorganizowano konferencje z serii pt. ”Dekada Różnorodności Biologicznej” np. w 2017 r. (93 uczestników) oraz dwie konferencje powiązane tematycznie i stanowiące kontynuację pt. ”Perspektywy w Odnawialnych Źródłach Energii i Gospodarce Odpadami” w 2018 roku (115 uczestników konferencji) i 2019 roku (150 uczestników konferencji). Konferencje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pracowników, studentów i doktorantów INROiKŚ, ale również osób zainteresowanych problematyką z innych jednostek Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie tych konferencji swoje badania prezentowali gościnnie pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była to także okazja do zaprezentowania osiągnięć praktyków (firma Ekombud z Bochni, On sp. z o.o. Rzeszów, PODR Boguchwała, Remondis-Medison Rzeszów), posiadających osiągnięcia w opisywanych dziedzinach.
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Jak czytamy na stronie Koła, jego działalność ma na celu uzupełnienie edukacji dodatkowymi możliwościami samorozwoju, rozbudzenie zainteresowań pracą naukową oraz doskonalenie umiejętności organizacyjnych i popularyzujących aktualnie istotne problemy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ich rozwiązania.
SKN Zrównoważonego Rozwoju realizuje swoje cele poprzez organizowanie konferencji, uczestnictwo w badaniach naukowych, współpracę z praktykami (np. firma Ekombud z Bochni, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego). Dodatkowo cele i założenia są realizowane poprzez organizowanie wykładów, czynny udział w wystawach, sympozjach i szkoleniach.
Koło Naukowe dla swoich członków stwarza również możliwość organizowania konferencji i czynnego uczestnictwa w konferencjach naukowych, podczas których mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień, z którymi stykają się podczas trwania toku studiów. Organizowanie konferencji naukowych pozwala członkom Koła Naukowego wziąć udział w sesji referatowej i portretowej, dodatkowo doskonalić swoje umiejętności organizacyjne.
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: organizacja konferencji, wykładów, sympozjów
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): czynne uczestnictwo w organizowanych konferencjach, uczestnictwo w badaniach naukowych, współpraca z praktykami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju
Linki do mediów i ciekawostek:
Wybrane i najciekawsze badania studentów i doktorantów opublikowano w Polish Journal for Sustainable Development ( 22 (1)2018; 22 (2) 2018; 23 (2)2019; 24(2) 2020).
Ponadto studenci z koła uczestniczą i reprezentują UR na wielu płaszczyznach, głównie naukowej i promocyjnej. Studenci Koła Naukowego aktywnie uczestniczyli w Pikniku Nauki w Kolbuszowej (2018), Pikniku Nauki EKSPLORACJE (2018) , Nocy Biologów UR (2018 i 2019), wielu wystawach- (Skrzydlatorium UR 2018r.; Dni Otwarte Kolegium Nauk Przyrodniczych UR 2019r.) oraz seminariach (Czysta produkcja i gospodarka obiegu zamkniętym, nowoczesne podejście, praktyki i narzędzia zorganizowanym przez TUV NORD Polska w Katowicach w 2018 r.; Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych organizowanym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w 2019 r.). Czynne uczestniczyli również w konferencjach krajowych (XI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Środowisko Polski oczami przyrodników” w 2019 r.) oraz sympozjum (Kopernikańskie Sympozjum Studentów Nauk Przyrodniczych w 2018r.). Studenci reprezentujący Koło Naukowe promowali Uniwersytet Rzeszowski w Dniach Otwartych w Elektrociepłowni PGE w Rzeszowie (2019r.)