Adres mailowy: knoss.kontakt@gmail.com
Strona internetowa: https://socjologia.amu.edu.pl/kola-naukowe
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook – https://www.facebook.com/kolonaukowestudentowsocjologii/
Instagram – https://www.instagram.com/knoss_uam/
Adres siedziby: Szamarzewskiego 89, Poznań, Poland, Instytut Socjologii UAM
Aktualny Zarząd:
Prezes: Jędrzej Kozak
Sandra Mleczak, członkini zarządu Koła do spraw współprac zewnętrznych
Opiekun Koła: Dr Maciej Frąckowiak
Historia działalności Koła:
Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię (KNOSS) jest historyczną kontynuacją Koła Naukowego Studentów Socjologii (KNSS). Pomysł reaktywacji działalności KNSS pojawił się w roku akademickim 2019/2020, kiedy w wyniku podziału Wydziału Nauk Społecznych UAM powstał m.in. Wydział Socjologii.
W pierwszych latach działalności Koła skupiała się na prowadzeniu Klubu Dyskusyjnego (dyskusje na wcześniej wyznaczone tematy w oparciu o filmy i teksty poruszające różne kwestie społeczne), a także na wspieraniu projektów realizowanych przez inne organizacje takie jak na przykład: Młodzi o Młodych (którym pomagaliśmy przeanalizować dane do projektu w ramach „Zwolnieni z Teorii”), oraz Fundacja Znanieckiego (badanie „Czym było i jest dla Ciebie miasto Poznań?”).
Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Koła naukowe zajmuje się przygotowywaniem i realizacją badań, organizują dyskusji naukowych, konferencji, projekcji filmów, a także prowadzi działalność o charakterze integracyjnym i charytatywnym. Spotkania kół są otwarte, zapraszani są wszyscy chętni studenci Wydziału Socjologii UAM.
Koło Naukowe Osób Studiujących Socjologię (w skrócie KNOSS) działające przy Wydziale Socjologii UAM jest miejscem, w którym osoby, chcące zrobić coś ponad „tylko studiowanie” mogą realizować swoje pomysły.
Jak przeczytamy na stronie koła, w swojej aktywności koło skupia się między innymi na rzeczach, które są wstępem do działalności naukowej (konferencja Kobiecość w nauce, Studencka konferencja naukowa: antropologiczno-socjologiczne, doświadczenia badawcze). Przestrzeń koła pozwala bowiem na eksplorowanie swoich możliwości i zdobywanie wiedzy od osób bardziej doświadczonych (zarówno z koła jak i spoza niego).
Oprócz tego Koło jest płaszczyzną do rozwoju krytycznego myślenia, za pośrednictwem Socjologicznego Klubu Dyskusyjnego, gdzie członkowie skupiają się się na różnych formach tekstów kultury i spoglądają na nie socjologicznym okiem.
W poprzednim roku akademickim (2023/2024) wyszczególnić można pięć kluczowych projektów Koła:
– ogólnopolska konferencja „Socjologiczne Konwersacje”,
– konferencja wydziałowa „Rozgrzewka Konferencyjna” (która dawała szansę na sprawdzenie się w roli osoby prelegenckiej),
– „Prywatka Socjologiczna”, czyli wydziałowa integracja i reaktywacja idei „Balu Socjologa”, który organizowany był przez KNSS,
– „Porady Naukowej Brygady”, czyli wieczorne otwarte seminaria dotyczące finansowania badań oraz przygotowania publikacji naukowych,
– “Przestrzeń otwarta”, czyli badanie realizowane na zlecenie władz UAMu przez KNOSS i Wydział Socjologii, dotyczące różnych wymiarów korzystania z przestrzeni kampusów UAMu.
Poza tym kilka osób członkowskich uczestniczyło w „Kongresie Młodej Socjologii”.
Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna: organizują dyskusji naukowych, konferencji, projekcji filmów, prowadzenie działalności charytatywnej
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): czynny udział w konferencjach, możliwość rozwoju krytycznego myślenia w ramach Socjologicznego Klubu Dyskusyjnego, możliwość realizacji własnych autorskich pomysłów badawczych i innych.