Koło naukowe przyrodników Uniwersytetu Rzeszowskiego

Koło naukowe przyrodników Uniwersytetu Rzeszowskiego

Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: bwisniowski@ur.edu.pl m.tuchowski@o2.pl, +48 696 617 313, +48 733 043 289

Strona internetowa: https://www.ur.edu.pl/pl/kolegia/kolegium-nauk-przyrodniczych/student/kola-naukowe/skn-przyrodnikow

Profile w mediach społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/knpur?locale=pl_PL

Adres siedziby: Uniwersytet Rzeszowski, Wydział Biologiczno-Rolniczy, SKN „Przyrodników”

ul. Ćwiklińskiej 2, 35-601 Rzeszów

budynek D1, pok. 10c


Aktualny zarząd:

Prezes: lic. Michał Tuchowski


Opiekun Koła:
dr hab. inż. Bogdan Wiśniowski, prof. UR

Historia działalności Koła:

Koło Naukowe Przyrodników zostało założone w 2008 roku na ówczesnym Wydziale Biologiczno-Rolniczym w Rzeszowie. Pierwszym opiekunem naukowym Koła została dr Agata Ćwik. Z racji tematyki, Koło skupia głównie studentów takich kierunków jak: biologia, ochrona środowiska, architektura krajobrazu, technologia żywności i żywienia człowieka czy rolnictwo.

W Kole zostały utworzone i funkcjonują trzy sekcje: laboratoryjna, środowiskowa oraz paleobiologiczna, każda posiadająca swojego odrębnego opiekuna wybranego spośród pracowników Instytutu Biologii i Biotechnologii.

Od początku działalności Koło brało udział w wielu naukowych inicjatywach takich jak: XXXVII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych pt. „Koła Naukowe Szkołą Twórczego Działania”, XIII Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół naukowych we Wrocławiu, udział w projekcie „Programy ochrony torfowisk alkalicznych (7230) oraz związanych z nimi zagrożonych gatunków”, prowadzenie badań biologicznych „Występowanie szczeżui wielkiej (Anodonta cygnea) i inwazyjnej szczeżui chińskiej (Sinanodonta woodiana) w stawach rybnych zlewni Wisłoka”, projekt badawczy pt. Pustułka i uszatka w krajobrazie wiejskim”, projekt badawczy pt. „Wykorzystanie przez ptaki koszy wiklinowych jako miejsc lęgowych”.

Koło organizowało również liczne wykłady otwarte o tematyce przyrodniczej, obozy paleontologiczne, wyjazdy terenowe, warsztaty fotograficzne oraz akcje charytatywne. Koło Naukowe często uczestniczyło także w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Iwoniczu gdzie mieści się również Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej. Przykładem był XII Ogólnopolski Przegląd Działalności Studenckich Kół Naukowych. Koło Naukowe Przyrodników to także wiele naukowych projektów na terenie Magurskiego, Gorczańskiego, Białowieskiego, Tatrzańskiego oraz Pienińskiego Parku Narodowego.

Profil Koła Naukowego oraz oferta:

Ideą naukową Koła jest badanie środowiska przyrodniczego, rozwijanie własnej wiedzy i doświadczeń związanych z pracą biologa, odkrywanie pasji i zainteresowań wśród studentów, promowanie chęci poznawania przyrody i zdobywania wiedzy wśród najmłodszych.

Aktualnie w kole funkcjonują 3 sekcje: Paleobiologiczna, eksperymentalna oraz środowiskowa.

Koło Naukowe Przyrodników organizuje konferencje, warsztaty czy obozy letnie, ale jak przeczytamy na jego stronie – koło to nie tylko letnie obozy i konferencje, ale także nauka współdziałania w grupie, wykształcenie w sobie obrotności, umiejętności załatwiania różnych spraw, czyli cech bardzo poszukiwanych u przyszłych pracowników. KNP UR często współpracowało ze stowarzyszeniem Ekoskop w takich wydarzeniach jak XIII Gala Podkarpackich Liderów Ekologii w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, warsztatach ekologicznych i wielu innych działalnościach. Koło uczestniczy także w corocznych festiwalach i piknikach naukowych oraz Nocy Biologów.

Oferta w punktach (streszczenie informacji):

Oferta zewnętrzna:
organizacja konferencji, warsztatów ekologicznych, udział w festiwalach, piknikach naukowych, udział w Nocy Biologów, współpraca ze stowarzyszeniami

Oferta wewnętrzna (dla członków Koła): organizowanie i udział w konferencjach, nawiązanie kontaktów z stowarzyszeniami i fundacjami ekologicznymi, udział w letnich obozach oraz badaniach naukowych.

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE