Krótki opis koła:
KAND zrzesza studentów kadry kierowniczej i umożliwia im tworzenie wspólnych projektów związanych z ich kierunkiem studiów. Od momentu powstania KAND skupia swoją działalność na trzech głównych projektach. Pierwsza to organizacja transmisji online koncertów Filharmonii Berlińskiej (Digital Concert Hall). Dzięki możliwości, jaką stworzyła Filharmonia Berlińska, studenci mogą regularnie oglądać koncerty transmitowane w Internecie w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. To ogromna pomoc dla młodych muzyków, którzy mogą na żywo śledzić najnowsze trendy na jednej z najważniejszych scen świata. Drugi projekt to cykl zajęć pod nazwą „Poznaj ciekawych ludzi”, w ramach którego studenci mają okazję poznać znanych i wpływowych dyrygentów. W trakcie pół formalnej rozmowy na żywo mogą zadawać pytania dotyczące artystycznej perspektywy gościa, preferencji repertuarowych, wiedzy zawodowej i nie tylko. W ramach tego projektu poznaliśmy m.in.: z Tadeuszem Strugałą, Jackiem Kasprzykiem, Gabrielem Chmurą, Michałem Nesterowiczem, Jaapem ter Lindenem, Łukaszem Borowiczem. Trzeci projekt obejmuje ogólne omówienie utworów przygotowywanych obecnie przez studentów na praktyki orkiestrowe. Członkiem Klubu Reżyserii Artystycznej i Naukowej może zostać każdy student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Składa się z kilkunastu członków.
Informacje kontaktowe i strukturalne (mail, telefon, strona, adres mailowy, opiekun naukowy, przynależność do wydziału/instytutu) :
opiekun koła: dr Miłosz Kula
e-mail → kand@amkl.edu.pl
strona internetowa: https://amuz.wroc.pl/kolo-artystyczno-naukowe-dyrygentury-342
wydział: Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii. W AMKL-u art-naukowe są przyporządkowane do katedr lub zakładów i w tym przypadku jest to oczywiście Katedra Dyrygentury, działająca w strukturze Wydziału KDTMiMt.
Historia koła naukowego:
Koło powstało 10 lutego 2010 roku. Było założone jako pierwsze koło poświęcone sztuce dyrygenckiej w Polsce. POTRZEBNA ODPOWIEDŹ
Przez jaki czas funkcjonuje Państwa koło? 13 lat
Kiedy powstało wasze koło? → 2010 rok
Jaki był powód powstania koła? →Studenci AMKL-u chcieli stworzyć przestrzeń do poszerzania wiedzy na temat Dyrygentury oraz czas na dyskusje odnośnie tego obszaru.
Kto był pierwszym opiekunem? → dr. hab. Robert Kurdybacha
Jak rozwijało się Państwa Koło na przestrzeni lat? → Koło działało obszernie w wielu obszarach, reprezentując się na wysokim poziomie. Ciągle nabiera nowych doświadczeń jak i również dzieli się swoim.
Jakie są ważne momenty/wydarzenia z życia Państwa Koła? →
Na pewno takimi momentami są konkursy dla studentów dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. Do tej pory odbyły się cztery edycje (1: XII 2013, 2: III 2017, 3: III 2020, 4: III 2023). To niewątpliwe święto młodych polskich dyrygentów. Dzięki wsparciu organizacyjnemu ze strony członków Koła ma szansę być przeprowadzone jeszcze sprawniej.
Profil działalności:
Po co powstało dane koło? → KAND powstał, ponieważ studenci, którzy byli zainteresowani dyrygenturą chcieli pogłębić wiedzę na jej temat w wielu aspektach.
Jak funkcjonuje wasze koło? → Koło składa się z zarządu i jego członków. Jest również opiekun. Bardzo często zdarza się tak, że spotkania odbywają się również poza akademią w celu pogłębienia kontaktów. Studenci spotykają się nieregularnie. Zazwyczaj zgromadzenia odbywają się przed jakiegoś rodzaju wydarzeniem/projektem.
Z jaką ofertą wychodzicie dla studentów? Czy organizujecie warsztaty lub jakieś wyjazdy studyjne? → Koło jak i członkowie wychodzą z inicjatywą uczestnictwa w różnego rodzaju warsztatach lub wyjazdach studyjnych. Są chętni do bycia wolontariuszami na odbywających się projektach itp.
Oferta:
Czy macie jakąś konkretną inicjatywę, którą organizujecie regularnie? → Spotkanie “Okiem dyrygenta” jest comiesięcznym wydarzeniem, które jest skierowane do członków KAND. Jest to seminarium trwające około półtorej godziny. Gośćmi specjalnymi są ludzie mocno związani z dyrygenturą jak i Wrocławiem. Niestety nie ma zapisów z żadnej realizacji tego wydarzenia.
Artykuł batutyedu.pl Miłosz Kula konkursy dyrygenckie
http://batuty.instrumenty.edu.pl/pl/historia/konkursy-dyrygenckie-w-polsce-i-na-swiecie