Studenckie Koło Naukowe Teatrologów UŁ

Studenckie Koło Naukowe Teatrologów UŁ

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: kolo.teatrologow.lodz@filologia.uni.lodz.pl

Strona internetowa: https://kolonaukoweteatrologow.wordpress.com/

Profil Facebook: https: //www.facebook.com/kolo.teatrologow.ul

Adres siedziby:  Pomorska 171/173, Łódź

Aktualny Zarząd:  Przewodnicząca  mgr Maria Janus

Sekretarz: Joanna Królikowska

Opiekunowie Koła: dr Monika Wąsik, dr Piotr Olkusz

  1. Historia działalności Koła

Studenckie Koło Naukowe Teatrologów UŁ powstało w 1977 roku. Założyli je ówcześni studenci specjalności teatrologicznej na łódzkim kulturoznawstwie. Funkcję pierwszego opiekuna pełniła mgr Irena Jajte. SKNT skupiało wtedy kilkudziesięciu studentów kulturoznawstwa i polonistyki. Przez przeszło 30 lat działalności do Koła należało ponad 200 osób. By dyskutować o teatrze studenci spotykali się w budynku Biblioteki UŁ na ulicy Matejki, następnie w siedzibie Instytutu Teorii Literatury Teatru i Filmu na ulicy Sienkiewicza 21, w latach 2003-2013 w Pałacu Biedermanna, dzisiejszym Instytucie Kultury Współczesnej. Od roku 2014 w budynku Wydziału Filologicznego przy ul. Pomorskiej 171/173.

Przez lata zmieniał się profil spotkań. Od teatru alternatywnego, który był tematem przewodnim przez kilka lat,po inspiracje kulturą Dalekiego Wschodu. Każdy rok pracy także podporządkowany był ówczesnemu życiu teatralnemu kraju, a także szczególnym zainteresowaniom członków Koła.

  1. Profil Koła Naukowego oraz oferta

Działalność SKNT to praca na kilku płaszczyznach. Podstawą były i są cotygodniowe spotkania studentów, które poruszają teoretyczne problemy teatru i dramatu. Uzupełnieniem natomiast praktyka w postaci aktywnego udziału w festiwalach, przeglądach i konferencjach naukowych. Przez trzy dekady SKNT zaangażowane było w takie inicjatywy jak:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, współpraca Teatrem Powszechnym i Teatrem – Galerią Mandala, redakcja Akademickiego Kalendarium Teatralnego, redakcja literackiego czasopisma „EMETYK”, gazeta Łódzkich Spotkań Teatralnych – Wolne Słowo Teatralne, warsztaty aktorskie organizowane przez Warsztat Badań Teatrów Orientu „Tandava”, warsztaty, które towarzyszyły Międzynarodowemu Biennale Spotkaniom Teatralnym „Terapia i teatr”, gazeta Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – „Karty festiwalowe”, gazeta Festiwalu Szkół Teatralnych – „Tupot”.

  1. Oferta w punktach:

Oferta zewnętrzna:

  • Konferencje naukowe poświęcone zagadnieniom teorii teatru i dramatu. 
  • Warsztaty  dla dzieci („Uniwersytet dla dzieci”)
  • Spacerownik teatralny. Spacery dla wszystkich zainteresowanych, których  trasę wyznaczą istniejące i nieistniejące łódzkie teatry.

Oferta wewnętrzna:

  • Uczestnictwo w spotkaniach i warsztatach dla studentów teatrologii organizowanych przez inne ośrodki badawcze lub instytucje.
  • Obozy naukowe, którym towarzyszy temat przewodni, który jest rozwijany przez uczestników w trakcie indywidualnych wystąpień oraz dyskusji.
  • Rozwój zdolności pisarskich i analitycznych członków Koła poprzez przygotowanie gazety festiwalowej „Tupot” oraz towarzyszącego jej bloga. 
  • Wycieczki teatralne Cooltural travel – wyjazd, którego uczestnicy mają szansę obejrzeć jeden z wybitnych spektakli europejskich.
  1. Linki do mediów i ciekawostek

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE