- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: skn.onoma.uo@gmail.com
Profil Facebook: https://www.facebook.com/OnomaUO
Profil Instagram: https://www.instagram.com/uo.onoma/
Adres Siedziby: INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA Pl. Kopernika 11 A, Opole
Aktualny Zarząd: Przewodnicząca Magdalena Wacławczyk
Opiekun Koła: mgr Katarzyna Preuhs – doktorantka Uniwersytetu Opolskiego
- Historia Koła
SKN ONOMA jest jednym z najstarszych studenckich kół naukowych na Uniwersytecie Opolskim. Zostało ono założone w 2011 roku przez prof dr hab Danutę Lech Kirstein.
Nie od zawsze jednak koło nosiło nazwę ONOMA. Początkowo było to Studenckie Koło Onomastów. Zmiana nazwy zrodziła się z dosyć oczywistego dla członków koła językoznawczego problemu, gdyż nazwa “onomastów” wskazywała jednoznacznie na płeć męską, a członkiniami koła były wtedy głównie kobiety, co do teraz się nie zmieniło. Koło zajmuje się onomastyką czyli nauką językoznawczą o pochodzeniu nazw własnych.
Onoma zrzesza pasjonatki i pasjonatów języka na Uniwersytecie Opolskim. Koło od zawsze miało niewielką liczbę członków, obecnie jest to 6 osób. Nie jest to jednak oznaka braku zainteresowania kołem, a raczej jego intensywną działalnością. Od wydarzeń wewnętrznych takich jak podwieczorki z Onomą poprzez organizowanie konkursu wiedzy o języku polskim do udziału a ostatnio nawet współorganizowania XXIII Międzynarodowej i Ogólnopolska Konferencji Onomastycznej. Skład Studenckiego Koła Naukowego Onoma otrzymał w roku akademickim 2022/2023 Nagrodę Rektora Uniwersytetu Opolskiego za aktywną pracę na rzecz środowiska akademickiego.
22 oraz 23 marca br., w ramach międzynarodowego projektu mobilności krótkoterminowych FORTHEM: Prospering in Academia, Koło Naukowe Onomastów UO zostało wspomniane jako jedna z wielu studenckich inicjatyw pomagających członkom społeczności akademickiej w samorozwoju.
- Profil Koła Naukowego oraz oferta
Choć zajmują się głównie etymologią nazw własnych, ich członków można spotkać nie tylko na studiach związanych z językiem polskim. Z chęcią witają w swoim gronie
kulturoznawców, anglistów, germanistów a nawet matematyków. Do ich osiągnięć należą m.in. organizacja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim, pomoc przy organizacji międzynarodowej konferencji Bariery i pomosty w kulturze i języku, regularne występy w programie telewizyjnym Słownik Polsko@Polski oraz cykliczne wirtualne jak
i stacjonarne Podwieczorki z Onomastyką(członkowie wygłaszają prelekcje na na temat szeroko pojętego językoznawstwa na temat którym osobiście się interesują, może być to kultura artystyczna, filmowa, literaturoznawcza, dialekty jak i wiele innych).
Członkowie poprowadzili warsztaty onomastyczne podczas Opolskiego Pikniku Naukowego 2019.
Ostatnio Koło ONOMA otrzymało finansowanie na projekt, który tej jesieni zrealizują w kooperacji z Kinem Meduza, a będą to warsztaty przygotowane w ramach projektu Opolskie dla Młodzieży.
Ostatnio gorącym tematem Podwieczorku z Onomą były badania porównawcze z językiem fińskim, gdyż jedna z członkiń jest w ramach programu ERASMUS+ w Finlandii. Badania były przeprowadzone w kontekście feminatywów, które w fińskim są zastępowane przez neutratywy.
Wielu członków koła jest w inicjatywie Forthem Alliance(warsztaty w opolskich liceach).
Koło jak dotychczas nie prowadzi czasopisma, jednak jest ono w planach pod roboczą nazwą
“semestralnik”. Są jednak publikowane teksty na profilu Facebook.
- Oferta w punktach
Oferta wewnętrzna:
- Podwieczorki z Onomą(możliwość przedstawienia ciekawiącego zagadnienia językoznawczego zarówno jak i przesłuchanie zagadnień pozostałych członków koła i dyskusja na ich temat)
- Udział w wykładach prowadzonych przez środowisko akademickie.
- Spotkania członków koła
- Inicjatywy wewnątrzuczelniane
Oferta zewnętrzna:
- Aktywny udział w programie Słownik Polsko@Polski
- Organizowanie Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim
- Udział w wielu konferencjach, m.in. Międzynarodowej i Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej
- Udział w programie FORTHEM Alliance
- Lokalne projekty(Let’s talk movies)
5. Linki do ciekawostek i inicjatyw
Udział w Słowniku Polsko@Polskim
XXIII Międzynarodowa i Ogólnopolska Konferencja Onomastyczna
Let’s talk movies