Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii

Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii

Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego działa w Akademii, ma również wspólne działania z zakładem, działa przy nim.

Informacje kontaktowe i strukturalne: 

mail: sknm@amkl.edu.pl,  

nr. tel: +48 71 31 00 500 (nr. tel. do recepcji, który przeniesie cię do odpowiedniego wydziału na temat tego Koła)

strona internetowa: https://amuz.wroc.pl/studenckie-kolo-naukowe-muzykoterapii-344, opiekun naukowy: mgr. Angelika Wojciechowska

wydział:  Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii

Historia koła naukowego: 

Wszystko zaczęło się od inicjatywy studentów. Wykazywali oni zainteresowanie muzykoterapią i chcieli, aby ludzie dowiedzieli się więcej na ten temat. Postanowili stworzyć Studenckie Koło Naukowe. Studenci zaczęli podejmować działania, aby utworzyć koło w roku akademickim 1985/1986. Następnie w styczniu 1986 lektor wydał zgodę na utworzenie koła. Początek datujemy na październik 1986 r. Koło działało prężnie do 1996 r.. W 1996 r. w Akademii zostały zawieszone studia magisterskie, przez co koło również zostało zawieszone. Potem wróciło do działania w 2004 i jego rozwój trwa do teraz.

Przez jaki czas funkcjonuje koło? → Koło funkcjonowało od 1986 r. do 1996 r. z przerwą od 1996 r.. Teraz nieprzerwanie działa od 2004 r.

Kiedy powstało koło? → 1986r., październik 

Jaki był powód powstania koła? → Inicjatywa oddolna, inicjatywa studentów, studenci bardzo chcieli poszarzać swoja wiedzę jak i mieć bezpośredni wkład w promowanie muzykoterapii wśród innych nauk.

Kto był pierwszym opiekunem? → mgr. Marta Ochłabiak

Jak rozwijało się Koło na przestrzeni lat? → W roku akademickim 2005/2006 Koło uczestniczyło w projekcie „Z tańcem przez Europę” a jego rezultatem był Spektakl Integracyjny zatytułowany ”All you need is love” zrealizowany wraz z podopiecznymi z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji „ART”.

Rok 2006 roku to I Mini Forum Studentów Muzykoterapii ”Debiuty” – pierwsza studencka Konferencja poświęcona muzykoterapii. Konferencja doczekała się kontynuacji i nabrała cyklicznego charakteru.

W roku akademickim 2006/2007 oprócz wcześniej założonych celów Koła, zrealizowano

wyjazd członków na spotkanie z lek. med. Maciejem Kieryłem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz wyjazd do Mikoszowa do Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii „Celestyn”.

W 2007 roku studenci po raz drugi próbowali swoich sił w roli prelegentów i zorganizowali oraz poprowadzili II Mini – forum Studentów Muzykoterapii.

W 2008 roku studenci zorganizowali natomiast I Ogólnopolski Kongres Studentów Muzykoterapii.

W roku kolejnym tradycja konferencyjna została podtrzymana poprzez organizację już dwudniowego II Ogólnopolskiego Kongresu Studentów

Kolejne lata to kolejne Konferencje oraz Kongresy. 

W 2014 roku Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii zorganizowało I Europejski Dzień Muzykoterapii.

Należy zaznaczyć że wymienione aktywności Koła są jedynie wybranymi spośród wielu działań mających na celu propagowanie muzykoterapii oraz zdobywania doświadczenia przez studentów. Członkowie Koła mają okazję również do prowadzenia warsztatów muzykoterapeutycznych poza siedzibą uczelni czy organizacji Koncertów Terapeutycznych dla mieszkańców Wrocławia. Koło podejmuje również współpracę z innymi Kołami Naukowymi, placówkami medycznymi, oświatowymi, rehabilitacyjnymi.

Jakie są ważne momenty/wydarzenia z życia Koła? → Punktem istotnym był 2008 r., gdzie studenci zorganizowali pierwszy Ogólnopolski Kongres Studentów Muzykoterapii. Jest to istotne, ponieważ w roku 2024 będzie już dziesiąty tego typu kongres. Organizują to studenci na zmianę wraz z Międzynarodową Konferencją Muzykoterapii.

Profil działalności: 

Jak funkcjonuje koło? → Koło składa się z zarządu i jego członków. Jest również opiekun. W tym roku dodano rzecznika prasowego na potrzeby studentów. Koło nie ma swojej siedziby. Bardzo często zdarza się tak, że spotkania odbywają się również poza akademią w celu pogłębienia kontaktów. Są dwa główne punkty w roku akademickim dla koła:

  • 15 listopada – Europejski Dzień Muzykoterapii
  • przełom marca/kwietnia – Międzynarodowa Konferencja Muzykoterapii lub Ogólnopolski Kongres Studentów (oba wydarzenia są naprzemienne)

Z każdym rokiem pojawia się nowa inicjatywa jak np. koncert w plenerze czy muzyczne środy. Koło współpracuje z wieloma organizacjami. Studenci spotykają się “obowiązkowo” na początku roku akademickiego i na zakończenie, oczywiście w międzyczasie odbywają się spotkania, gdy pojawia się jakiś projekt itp.  

Z jaką ofertą Koło wychodzi do studentów? → Koło stawia na to, aby studenci brali udział w konferencjach jako prelegenci.  Już od pierwszego roku student może być mówcą na konferencjach lub ma możliwość na zorganizowanie warsztatów. Koło prowadzi również spotkania, warsztaty. Europejski Dzień Muzykoterapii polega na tym, że jest on świętowany, uczniowie są zwalniani z zajęć. Wtedy mają możliwość pomuzykowania, poprowadzenia warsztatów wraz z tańcem. Studenci są chętni do brania udziału jako prelegent w konferencjach, organizują to indywidualnie. Czasami odbywają się spotkania z gościem specjalnym.

Oferta:

Inicjatywy organizowane regularnie:

Koło bierze udział w Europejskim Dniu Muzykoterapii co roku. Jest to wydarzenie Europejskie. Lokalnie prowadzą warsztaty, spotkania dla siebie i swojego otoczenia. W trakcie tego dnia nagrywają piosenkę i tłumaczą ją na język polski, tak jak każdy inny kraj, który jest w tym stowarzyszeniu. Ogólnopolski Kongres Muzykoterapii został zapoczątkowany przez Studenckie Koło naukowe Muzykoterapii. Wydarzenie odbywa się naprzemiennie z Międzynarodową Konferencją Muzykoterapii.

Informacje dodatkowe: 

Baza odnośników:

Facebook

https://www.facebook.com/sknmuzykoterapii/

Instagram

https://www.instagram.com/kolo_muzykoterapii/

Strona internetowa koła

https://amuz.wroc.pl/studenckie-kolo-naukowe-muzykoterapii-344

Europejski Dzień Muzykoterapii:

Dodatkowe informacje:

VII Ogólnopolski Kongres Studentów Muzykoterapii

https://amuz.wroc.pl/viii-ogolnopolski-kongres-studentow-muzykoterapii-7675

Zbiór artykułów o muzykoterapii

https://amuz.wroc.pl/-muzykoterapia-od-zainteresowan-do-praktyki-klinicznej-red-p-cylulko-k-turek-8983

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE