Studenckie Koło Naukowe Designu PROTOTYP

Studenckie Koło Naukowe Designu PROTOTYP

Ostatnia aktualizacja wpisu – 22.10.2024. Wszystkie aktualizacje wpisu – 30.11.2023, 19.09.2024, 22.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

Opis organizacji:

Studenckie Koło Naukowe Designu PROTOTYP powstało w celu promowania aktywności studentów designu na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej. Do innych zadań organizacji należy również integracja środowiska projektowego, a także wzajemne motywowanie się do pracy. Studenci należący do koła mają szansę na rozwój poprzez samodzielną realizację projektów takich jak:

  • wykonywanie makiet i tyflografik dla osób z niepełnosprawnością wzroku, realizowane w ramach współpracy z ośrodkami kultury
  • prowadzenie gazety studenckiej skupiającej się na promowaniu młodych artystów
  • opracowywanie projektów zagospodarowania lokalnej przestrzeni
  • tworzenie wzorów przedmiotów użytkowych oraz wykonywanie ich pod okiem ekspertów danych dziedzin.

W ramach działalności Koła organizowane są również regularne spotkania, wystawy, warsztaty kreatywne, konferencje międzyuczelniane oraz wyjazdy na wydarzenia związane z tematem wzornictwa. 

Informacje kontaktowe i strukturalne:

Działalność koła jest prowadzona w ramach Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Podbrzezie 3, 31-054 Kraków

opiekunka koła: Joanna Olek

przewodniczący: Konrad Pokrywka

zarząd koła:

Patrycja Poręba

Mila Antoniszczak

Zuzanna Pruchniak

adres e-mail: prototyp.up@gmail.com

instagram: www.instagram.com/prototyp_sknd/ (@prototyp_sknd)

www.instagram.com/kwartalnik_prototyp/ (@kwartalnik_prototyp)

facebook: www.facebook.com/prototyp.skn (prototyp. studenckie koło naukowe designu)

Historia Koła Naukowego:

Studenckie Koło Naukowe Prototyp zostało reaktywowane w 2021 roku z inicjatywy studentów. Od tego czasu nieustannie rozwija się, zachęcając przy tym młode pokolenia do aktywności w zakresie designu uniwersalnego. Mimo, że działa dopiero od 2 lat, na koncie ma wiele projektów i nagród.

Profil działalności:

Koło zajmuje się wszechstronnymi działaniami projektowymi, w szczególności zagadnieniami związanymi z dostępnością; z projektowaniem dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Realizuje również projekty grafik i przedmiotów użytkowych. Jakość projektów stanowi dla kołowiczów priorytet – dlatego są one konsultowane z ekspertami i wykonane z najwyższą dokładnością. Studenci Koła Prototyp aktywnie uczestniczą w inicjatywach społecznych skupiających się wokół odpowiedzialnego projektowania, promowania wiedzy na temat dostępności i inkluzywności oraz upowszechniania i normalizowania różnego rodzaju niepełnosprawności. Czynnie organizują konferencje międzyuczelniane, jak chociażby XVI Krakowskie Dni Integracji oraz warsztaty plastyczne i projektowe dla dzieci i dorosłych (np. podczas Małopolskiej Nocy Naukowców), biorą aktywny udział w promocji edukacji artystycznej podczas lokalnych targów i wystaw. 

Członkowie koła nie rezygnują przy tym z dalszego samokształcenia – dzięki współpracy z KMS mają okazję uczestniczyć w wielu dedykowanych warsztatach (dotyczących promocji inicjatyw na social mediach, tworzenia własnych start-upów i zarządzania zespołem projektowym), hackathonach kreatywnych skupiających się wokół ekologii i biznesu, jak również wykładach na temat prawa i przedsiębiorczości.

Informacje dodatkowe i odnośniki:

Przykładowa realizacja – Projekt makiet dla Teatru Zagłębie w Sosnowcu.

Koło jest w ciągłej współpracy z Teatrem Zagłębie w Sosnowcu, dla którego tworzy na zlecenie zestawy makiet, mające na celu zwiększyć dostępność poszczególnych spektakli teatralnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Całość składa się z makiety głównej, do której projektowane są cyklicznie dedykowane nakładki ze scenografią danego spektaklu, jak również karty kostiumów, dzięki którym można dowiedzieć się w jakie materiały ubrane są postacie – aktorzy. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom projektowym studentów, makieta została wykonana z dbałością o każdy szczegół np. odwzorowanie widowni w makiecie głównej, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością wzroku może zorientować się, gdzie znajduje się rząd i miejsce, w którym siedzi. Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby było bezpieczne i czytelne, nawet przy samodzielnym korzystaniu z wykonanych obiektów.

Projekt ten otrzymał 1 miejsce w ogólnopolskim Konkursie INCLUDE D w ramach „Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku” w kategorii Wdrożony Produkt Uniwersalny.
Aktualności Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: www.up.krakow.pl/uniwersytet/aktualnosci

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE