- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: kssm@uj.edu.pl
Strona internetowa: https://kssm.inp.uj.edu.pl/kssm-uj
Profile w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/KSSMUJ
Instragram: https://instagram.com/kssm.uj
Adres siedziby: ul. Władysława Reymonta 4, pok. 610 30-059 Kraków
Aktualny Zarząd: Przewodnicząca Hanna Korzonek, Sekretarz Jan Muraszow, Skarbniczka Martyna Dorda, Członkini ds Promocji i Kontaktów Zewnętrznych Gabriela Wolińska, Członek ds Zasobów Ludzkich Cezary Krata
Opiekun Koła: dr Rafał Woźnica
Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Wszystkie aktualizacje wpisu – 30.11.2023, 19.09.2024, 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
- Historia działalności Koła:
KSSM UJ jest najstarszym kołem naukowym działającym na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ), a także jedną z najprężniej działających organizacji studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Działalność w Kole poszerza wiedzę i horyzonty, pozwala nabyć wiele niezbędnych umiejętności wymaganych w każdej pracy – takich jak praca w zespole czy w trybie projektowym, planowanie czasu, efektywna komunikacja.
W październiku 1996 roku ówczesny zarząd z przewodniczącą: Moniką Zamarlik, otrzymał zgodę na utworzenie KSSM UJ. Od tego czasu Koło działa przy Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo koło liczyło 31 członków, obecnie liczy prawie 100 osób. Kolejne lata przyniosły wzrost liczby realizowanych projektów. Za punkt przełomowy uznać należy grudzień 2004 r. – zorganizowano wówczas konferencję „Bliski Wschód w polityce zagranicznej Europy i Stanów Zjednoczonych”. Od tego czasu stale powiększa się liczba organizowanych projektów. Największym sukcesem KSSM UJ była organizacja 14 marca 2010 r. konferencji „W murach Wiecznego Miasta – między państwem a kościołem”, zwieńczona wyjazdem badawczym. Od 2005 r. koło wydaje poczytny wśród studentów magazyn opinii „ARENA. Sprawy międzynarodowe”.
- Profil Koła Naukowego oraz oferta:
Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego to koło o profilu mieszanym, nastawionym przede wszystkim na ludzi. Celem działalności koła jest poszerzanie wiedzy z zakresu problematyki stosunków międzynarodowych poprzez organizację i udział w sympozjach i konferencjach, uczestniczenie w działalności wewnątrz kołowych sekcji tematycznych i podcastach, wyjazdy krajowe i zagraniczne, tworzenie publikacji naukowych zorientowanych na tematykę współczesnych stosunków międzynarodowych, pomoc w realizowaniu indywidualnych pomysłów studenckich, a także właściwe przygotowanie do wykonywania zawodu. Koło realizuje swoją misję przede wszystkim przez nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z polskimi i zagranicznymi organizacjami oraz instytucjami zajmującymi się problematyką stosunków międzynarodowych, w szczególności w dziedzinie dyplomacji, polityki, gospodarki oraz kultury, a także przez integrację w trakcie wyjazdów i organizacji spotkań ze studentami podobnych kierunków na innych uczelniach w Polsce i za granicą.
- Oferta w punktach (streszczenie informacji):
Oferta zewnętrzna:
- Festiwal Dyplomatyczny – Festiwal jest nie tylko jednym z najważniejszych projektów Koła, ale też na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń uniwersyteckich drugiej połowy roku akademickiego. Program wydarzenia jest odpowiedzią na współczesne wyzwania dyplomacji.
- Granicę Dalej. Podcast KSSM UJ – Granicę Dalej prezentuje słuchowiska w kilku cyklach. Są to przede wszystkim Prasówki, które pojawiają się co tydzień z objaśnieniem skomplikowanych wątków polityki międzynarodowej. Oprócz prasówek znajdziemy tu także rozmowy z ekspertami, pracownikami Instytutu i przedstawicielami koła.
- Liczne publikacje – Koło bardzo prężnie zajmuje się tworzeniem publikacji: magazyn Arena, naukowe periodyki, a także liczne publikacje. Pełną listę pozycji koła można znaleźć poniżej w bazie odnośników.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
- 9 sekcji tematycznych: Bałkańska, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Unii Europejskiej, Strategii i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Myśli Politycznej, Problemów Środowiska Naturalnego, Polskiej Polityki Zagranicznej, Planszówek, Debat Oksfordzkich i Negocjacji.
- Linki do mediów i ciekawostek:
Wyróżnienie w kategorii Projekt Roku 2011 konkursu StRuNa
Wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku 2012,2014 i 2015 konkursu StRuNa
Publikacje:
Czasopismo “ARENA. Sprawy międzynarodowe”
“Podmioty pozapaństwowe jako determinanta współczesnych stosunków międzynarodowych” (2023) [red. Yevhenii Portnyi, Barbara Stachura, Katarzyna Sypień]
“Podsumowanie polskiej prezydencji w Radzie UE” (2012) [red. Adam Kirpsza, Grzegorz Stachowiak]
“Polityka zagraniczna Polski: wybrane zagadnienia i problemy” (2012) [red. Piotr Bajor, Tomasz Młynarski]
Pełna lista publikacji:
https://kssm.inp.uj.edu.pl/publikacje
Strona Festiwalu Dyplomatycznego:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064471730955
Podcast Granicę Dalej: