- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: neuronus@uj.edu.pl
Strona internetowa: https://neuronus.iz.uj.edu.pl/
Profil Facebook: https://www.facebook.com/KoloNaukoweNeuronus/
Adres siedziby: Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych, ul Gronostajowa 9
Aktualny Zarząd: Przewodnicząca Karolina Przyborowicz oraz zastępcy Karolina Nowalińska i Gabriela Czerniak
Opiekun Koła: dr hab. Anna Błasiak, która jest adiunktem w Zakładzie Neurofizjologii i Chronobiologii oraz kierownikiem studiów na kierunku neurobiologia.
- Historia działalności Koła
Początki koła naukowego sięgają roku 2008, kiedy grupa studentów związana z Zakładami Neuroanatomii oraz Neurofizjologii i Chronobiologii UJ zorganizowała I Ogólnopolską Konferencję Neurobiologiczną „NEURONUS”. Jak twierdzi obecny zarząd Koła, było to działanie wyjątkowe i na tamte czasy szok dla otoczenia studenckiego w Krakowie. Konferencja była jedną z pierwszych tego typu inicjatyw organizowanych oddolnie, a więc w głównej mierze przez studentów pierwszego i drugiego stopnia. Od tamtej pory organizacja konferencji o tej samej nazwie – teraz już o charakterze globalnym – jest sztandarowym i dynamicznie rozwijającym się elementem działalności koła. Sukces wydarzenia przełożył się na nazwę samej organizacji, która od komitetu organizacyjnego pojedynczego eventu, z roku na rok coraz bardziej się rozrasta. W ramach X Edycji konferencji – „Neuronus 2018 IBRO Neuroscience Forum” Kraków stał się domem dla ponad 500 studentów, młodych naukowców, doktorów i profesorów ze 102 uniwersytetów i instytutów naukowych – to wszystko spuścizna projektu realizowanego od 2008 roku.
- Profil Koła Naukowego oraz oferta
Serce działalności Koła to “Międzynarodowa Konferencja Neuronus”. To najważniejsza inicjatywa organizacji, która stworzyła jej markę, a obecnym członkom koła daje szansę na wystąpienia naukowe i niezbędny know-how dotyczący organizacji wydarzeń naukowych. Nie jest to jednak jedyna inicjatywa organizacji. Koło wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyrodników im. Kopernika jest organizatorem polskiej edycji i konkursu neurobiologicznego Brain Bee skierowanego do uczniów szkół średnich. Laureaci tego konkursu odnoszą sukcesy w konkursach o szczeblu międzynarodowym (w ostatnich latach zdobyli kolejno II oraz I miejsce). Koło organizuje także publiczne wykłady i seminaria, na których poruszane są zagadnienia z szeroko rozumianej dziedziny neuroscience – od neurobiologii molekularnej, przez neuronaukę kognitywną, aż do sztucznej inteligencji. Rozmaitość zagadnień również prezentują sobą członkowie koła będący studentami kierunków biologicznych, medycznych i informatycznych. Członkowie „Neuronusa” czynnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, angażując się w wydarzenia takie jak „Noc Biologów”, „Tydzień Mózgu” czy „Targi Kół Naukowych”.
W ramach oferty zewnętrznej warto zwrócić uwagę na fakt, że przez członków Koła od lat
tworzony jest podcast „NeuronuSound” publikowany na platformie Spotify. Podcast ten tworzą studenci, którzy za jego pomocą chcą poszerzyć świadomość i wiedzę o mózgu oraz wyciągnąć neurobiologię poza mury uczelni. Jak podkreśla zarząd Koła “odczarowanie” neurobiologii i pokazywanie tej nauki w sposób ciekawy i przede wszystkim przystępny, to obecnie najważniejsza misja Koła. Można więc spokojnie powiedzieć, że kołowicze zajmują się popularyzacją nauki. Innym przykładem tego typu aktywności jest seria otwartych warsztatów dla mieszkańców Krakowa pod hasłem „Mózg na pełnych obrotach” stworzona we współpracy z Samorządem Studentów WBBiB Uniwersytetu Jagiellońskiego. Neuronus wielokrotnie organizował też wydarzenia otwarte wpisujące się w zainteresowania szerszej publiki zagadnieniem neuro nauki. Przykładem może być otwarty wykład pod nazwą “Trudne dzieci”, czy następcy Prozaku? – psychodeliki w terapii zaburzeń depresyjnych. Wydarzenie Koło zorganizowało wspólnie z pracownikami Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Koło ma też bardzo ciekawą ofertę dla swoich członków. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Koło jest typowym hubem uczącym organizacji wydarzeń i koordynacji eventów takich jak najważniejsza konferencja “NEURONUS”. To jednak nie wszystko, bo członkostwo w Kole gwarantuje też dostęp do specjalistycznej wiedzy i kadry. Od 2021 roku koło współpracuje z Polskim Towarzystwem Badań Układu Nerwowego, umożliwiając członkom współtworzenie prac badawczych i publikacji razem z aktywnymi w zawodzie lekarzami i studentami studiów doktoranckich i post-doktoranckich. Dodatkowo kołowicze mają priorytetowy dostęp do wydarzeń współorganizowanych przez organizację, jak na przykład cykliczne targi „Zaplanuj Karierę” dające możliwość praktyk w branży farmaceutycznej i medycznej. Wisienką na torcie jest dostęp do wszystkich seminariów i spotkań organizowanych przez organizację. To samo tyczy się wyjazdów na konferencje zagraniczne, na które Organizacja regularnie wysyła swoją reprezentację – to szansa na zdobycie bezcennego w świecie nauki doświadczenia.
- Oferta w punktach
Oferta zewnętrzna:
- Międzynarodowa Konferencja Neuronus: najważniejsza inicjatywa Koła, daje członkom możliwość wystąpienia naukowego i zdobycia wiedzy z organizacji wydarzeń naukowych.
- Brain Bee: konkurs neurobiologiczny dla uczniów szkół średnich, organizowany wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyrodników im. Kopernika.
- Publiczne wykłady i seminaria: dotyczące zagadnień z dziedziny neuroscience.
- Podcast „NeuronuSound”: publikowany na Spotify, stworzony przez studentów w celu poszerzenia świadomości i wiedzy o mózgu i neurobiologii.
- Otwarte warsztaty „Mózg na pełnych obrotach”: współorganizowane z Samorządem Studentów WBBiB Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Wydarzenia otwarte: np. wykład „Trudne dzieci, czy następcy Prozaku? – psychodeliki w terapii zaburzeń depresyjnych”, współorganizowany z Instytutem Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
- Nauka organizacji wydarzeń: możliwość uczestnictwa w organizacji ważnych konferencji, jak NEURONUS.
- Dostęp do specjalistycznej wiedzy i kadry: współpraca z Polskim Towarzystwem Badań Układu Nerwowego, współtworzenie prac badawczych i publikacji.
- Priorytetowy dostęp do wydarzeń: np. cykliczne targi „Zaplanuj Karierę”, możliwość praktyk w branży farmaceutycznej i medycznej.
- Dostęp do seminariów i spotkań organizowanych przez organizację.
- Wyjazdy na konferencje zagraniczne: regularne wysyłanie reprezentacji organizacji, możliwość zdobycia doświadczenia w świecie nauki.
Linki do mediów i ciekawostek:
Przykładowe wydarzenie – wykład gościnny dla NEURONUSA https://www.facebook.com/events/915888189457511/?ref=newsfeed
Neuronusound Podcast
Materiał UJot TV dot. Konferencji NEURONUS 2022
Konferencja NEURONUS 2022 w informatorze on-line Collegium Medicum
“Dziennik Naukowy” o Konferencji Neuronus
Informator konkursu BrainBee współorganizowanego przez Koło – 2023