Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy

Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: knpid@uam.edu.pl

Strona internetowa: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/kola-naukowe/kolo-naukowe-politologow-i-dziennikarzy

Profil Facebook: https://www.facebook.com/knpidUAM

Adres siedziby:  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań

Aktualny Zarząd:  Przewodnicząca Karolina Grzelska, zastępcy Krzysztof Czub oraz Marcin Wochelski, sekretarz Adam Bartka i skarbnik Dominika Tomiak

Opiekun Koła: dr Krzysztof Duda, adiunkt w Zakładzie Kultury Politycznej, członek Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełni funkcję sekretarza.

Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

  1. Historia działalności Koła

Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy to najstarsze koło naukowe działające na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Początki jego działalności sięgają roku 1972, kiedy to powstało na Wydziale Prawa i Administracji. Wieloletnim opiekunem koła był prof. Tadeusz Wallas, obecnie pełniący funkcję prorektora ds. kadr i rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzięki wysiłkom obecnego opiekuna, dr Krzysztofa Dudy i chęci studentów, działalność koła została wznowiona w 2019 roku. Od tego momentu Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy jest jednym z najprężniej działających kół na wydziale – jego członkowie uczestniczą w wydarzeniach naukowych organizowanych w Polsce i za granicą, prowadzą szkolenia, warsztaty, a także sami organizują konferencje naukowe.

  1. Profil Koła Naukowego oraz oferta 

Działalność koła naukowego skupia się w przeważającej części wokół tworzenia przestrzeni, w której studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa mogą rozwijać zainteresowania z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych i dziennikarstwa.

Członkowie koła mają możliwość zdobywania doświadczeń naukowych poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych, zarówno tych organizowanych na wydziale (każdego roku jest ich co najmniej kilka), jak i tych wyjazdowych o charakterze ogólnopolskim. Idealnym tego przykładem jest organizowana w słubickim Collegium Polonicum coroczna konferencja „Europa XXI wieku”, w której od kilku lat bierze udział delegacja KNPiD. Koło Naukowe Politologów i Dziennikarzy umożliwia studentom stanięcie po drugiej stronie i już kilkukrotnie umożliwiało swoim członkom organizację takich wydarzeń – Zarząd zapewnia, że kolejne konferencje są w planach i będą mocnymi punktami w kalendarzu na kolejny rok akademicki. Na uwagę zasługują dwie konferencje dotychczas zorganizowane z inicjatywy członków Koła – „Świadomość ekologiczna XXI wieku. Ujęcie politologiczne, społeczne, edukacyjne” (listopad 2020) oraz „Era COVID-19. Ocena działań decydentów politycznych na świecie podczas pandemii (zorganizowana w marcu 2021 roku). Każde z tych wydarzeń cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród pracowników naukowych polskich uczelni, doktorantów, studentów, a także polityków działających na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, jednocześnie stanowiąc nie lada wyzwanie dla organizatorów, którzy podjęli się zorganizowania wydarzenia w formule online.

Uczestnictwo i organizacja konferencji naukowych to nie jedyny obszar działalności koła – na prężnie działającym fanpage’u jego członkowie regularnie publikują krótkie teksty nawiązujące do bieżących wydarzeń i tematów z pierwszych stron gazet. Dla wielu członków koła redakcja takich tekstów stanowi pierwsze zetknięcie ze światem publicystyki, a doświadczenie to wykorzystują później w pracy naukowej i zawodowej. Szeroki katalog zainteresowań, a także ogromna wiedza zdobyta w toku studiów gwarantują wysoki poziom merytoryczny tekstów i ich nietuzinkowość – katalog poruszanych tematów rozciąga się od amerykańskiej polityki, konfliktów zbrojnych, dotyka kolonializmu, nierówności społecznych i zmian klimatu, na recenzjach filmowych skończywszy.  

W ramach oferty wewnętrznej koła uwagę zwracają także liczne warsztaty i spotkania dla członków, podczas których mogą zgłębiać tajniki pracy dziennikarza, rzecznika prasowego, uczestniczyć w wykładach z dziedziny politologii i historii politycznej. Członkowie koła szkolą także siebie nawzajem, prowadząc warsztaty podczas których dzielą się wiedzą z zakresu dziennikarstwa obywatelskiego czy autoprezentacji i wizerunku w social mediach. W minionym roku akademickim swoją premierę miał także podcast KNPiD, dostępny na platformie streamingowej Spotify. To przestrzeń, w której członkowie koła dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wynikami badań naukowych, które przeprowadzali w ramach swoich prac dyplomowych. Wykorzystując przystępność krótkiej formy – każdy odcinek swoją długością odpowiada drodze, jaką studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pokonują idąc z pętli Sobieskiego na kampus Morasko – członkowie koła tym samym chcą przyczynić się do popularyzacji nauki i tematów im bliskich. 

  1. Oferta w punktach

Oferta zewnętrzna:

  1. Konferencje naukowe z dziedziny politologii i dziennikarstwa, dające członkom możliwość zdobycia doświadczenia naukowego.
  2. Podcast KNPiD, publikowany na platformie Spotify, który jest przestrzenią do dzielenia się wynikami badań naukowych przez członków Koła.
  3. Warsztaty dla uczniów szkół średnich i studentów na temat funkcjonowania mediów społecznościowych, tajników pracy dziennikarza i autoprezentacji (przykładem są warsztaty przeprowadzone podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu).
  4. Publiczne wykłady i seminaria dotykające tematyki polityki wewnętrznej, zagranicznej, dziennikarstwa i mediów.

Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):

  1. Możliwość organizacji wydarzeń naukowych pod okiem doświadczonych studentów i doktorantów.
  2. Uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach i wykładach organizowanych przez Koło.
  3. Publikacja tekstów natury publicystycznej, publikowanych w przestrzeni social mediów Koła.
  4. Regularne wyjazdy na ogólnopolskie konferencje i wyjazdy studyjne.

Linki do mediów i ciekawostek:

Wykład gościnny dr Marcina Łukaszewskiego – Annuss horribilis w monarchii hiszpańskiej i brytyjskiej

https://www.facebook.com/events/716851462603010/?active_tab=discussion

Podcast KNPiD

Konferencja „Era COVID-19. Ocena działań decydentów politycznych na świecie podczas pandemii” – materiał w serwisie YouTube. 

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE