Ostatnia aktualizacja wpisu – 22.10.2024. Wszystkie aktualizacje wpisu – 30.11.2023, 19.09.2024, 22.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Strona internetowa: http://www.knp.rkn.uj.edu.pl/?fbclid=IwAR1HzJXYfRV8xwnk2ZIqTzCqjuEa8OQktsXIlARWsOHt9R3mzzewZJorJjo
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/kolo.performatykow
Opiekunka Koła: dr Łucja Iwanczewska
Przewodnicząca Koła: Kinga Wyderka
Zastępczyni Przewodniczącej: Małgorzata Cierlik
Prezes: Katarzyna Peplinska
Wiceprezes ds. naukowych: Barbara Man
Wiceprezes ds. administracyjnych: Magdalena Sadek
2. Działalność Koła
Koło Naukowe „Performatyków UJ” to dynamiczna organizacja skupiająca studentów i studentki zainteresowanych sztuką, nauką oraz performatywnymi aspektami kultury. Członkiem zwyczajnym
3. Profil Koła:
Koła może zostać każdy student studiów licencjackich lub magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, jeśli wyrazi zainteresowanie działalnością Koła, złoży odpowiednią deklarację członkowską, zostanie wpisany na listę członków i opłaci składkę członkowską. Należy dodać, że osoba, która ukończyła Uniwersytet Jagielloński i jest zainteresowana wspieraniem celów Koła, może także zostać członkiem stowarzyszonym. Aby to zrobić, musi złożyć stosowną deklarację członkowską, zostać wpisana na listę członków stowarzyszonych i opłacić składkę członkowską. Procedura nabycia członkostwa polega na wpisaniu na listę członków Koła przez Prezesa lub osobę upoważnioną przez Prezesa. W przypadku członków stowarzyszonych, wpis na listę dokonuje się po uzyskaniu zgody Zarządu Koła.
4. Oferta koła:
Główne inicjatywy to:
1. Spotkania z artystkami/artystami oraz badaczkami/badaczami, które pozwalają nam poszerzać horyzonty i pogłębiać naszą wiedzę. Panel dyskusyjny z udziałem Weroniki Szczawińskiej odbył się jako część projektu „Okiem eksperta. Performanse nieartystyczne”.
2. Zapraszaliśmy do udziału w warsztatach pod tytułem „OD ZERA DO MILIONERA: nauka pisania preliminarzy i nie tylko”. Te niezwykle inspirujące i niezbędne zajęcia były poświęcone zagadnieniom związanym z alokacją środków finansowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tych warsztatach uczestnicy uczyli się, jak sporządzać wnioski i projekty o dofinansowanie z różnych źródeł, w tym z Rady Kół Naukowych UJ oraz projektów naukowych, badawczych i warsztatowych. Dowiedzieli się, jak radzić sobie z biurokracją i skutecznie działać w systemie akademickim. Warsztaty prowadziła Dorota Kawędzka, specjalistka w zakresie uczelnianych dofinansowań. Jest absolwentką MISH UJ oraz studiów muzeologicznych na Reinwardt Academie w Amsterdamie. Dorota była stypendystką The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund i Huygens Scholarship Programme. Ponadto jest współorganizatorką Forum Dramaturgicznego w Instytucie Teatralnym w Warszawie, tłumaczką, miłośniczką Portugalii i propagatorką ruchu Slow Movement.
3. Dodatkowo, Koło Performatyków UJ zorganizowało trzydniowe warsztaty z metodą Augusto Boala. Warsztaty te koncentrowały się na połączeniu teorii teatru z praktyką społeczną. Prezentacja Teatru Forum i Teatru Niewidzialnego została połączona z praktycznymi działaniami. Metoda Augusto Boala, która aktywizuje publiczność (zwana również spektatorami) i angażuje ją w działania społeczne, pomogła zrozumieć specyfikę studenckiego środowiska akademickiego. Warsztaty te przyczyniły się do rozwoju pracy teatralnej w grupie i otworzyły drzwi do dalszej współpracy oraz poszerzenia zastosowań metody Augusto Boala.
4. Organizacja spotkań dyskusyjnych, gdzie możemy wymieniać się poglądami, refleksjami i doświadczeniami związanymi z szeroko rozumianą performatywnością.
5. Projekt „Performatywna Spółdzielnia Empatyczna”, który narodził się w trudnym czasie pandemii i nauki zdalnej. Naszym celem jest dostarczenie otuchy, wsparcia i inspiracji wszystkim, którzy odczuwają trudności i smutek w obliczu wyzwań współczesnego życia.
6. W ramach projektu każdy uczestnik przynosi ze sobą ulubione lektury książek, wspomnienia z filmów, spektakli i performansów, a także opowieści o artystach i artystkach, które nas inspirują. Chcemy dzielić się tym, co nas porusza i pociesza, angażować w myślenie, pobudzać wyobraźnię i budować wspólnotę empatycznych osób.
„Performatywna Spółdzielnia Empatyczna” to odpowiedź na trudności współczesnego życia. To przestrzeń, w której każdy może znaleźć wsparcie i inspirację, dzieląc się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Ich misją jest budowanie empatycznej wspólnoty, która przekracza granice sztuki oraz nauki.
Linki:
Katedra Performatyki UJ: https://polonistyka.uj.edu.pl/katedra-performatyki
Czasopismo internetowe Performer Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: https://grotowski.net/performer/performer-3
Harakiri Farmers: https://www.youtube.com/user/harakirifarmers
Organizacja Inne Muzeum: http://innemuzeum.pl/o-nas/
Katalog tańca w Polsce: http://www.kat.adgj.pl/
Spektakl Weroniki Szczawińskiej:: https://teatr.walbrzych.pl/dzialalnosc-czyli-spektakle/spektakle-archiwalne/kamasutra-studium-przyjemnosci/