- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: knmp@amu.edu.pl
Strona internetowa: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/kola-naukowe/kolo-naukowe-marketingu-politycznego
Profil Facebook: https://www.facebook.com/KNMP.UAM
Profil Instagram: https://www.instagram.com/knmp_uam/
Adres siedziby: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań
Aktualny Zarząd: Przewodnicząca Magdalena Łapin, Wiceprzewodniczący Andrzej Jan Żyndul, Sekretarz Jan Smyk
Komisja Rewizyjna: Dominika Ptak, Marianna Czmochowska
Opiekun Koła: prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski, prodziekan ds. studenckich
Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
- Historia działalności Koła
Koło Naukowe Marketingu Politycznego to najmłodsze z kół naukowych funkcjonujących na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Jego powstanie w styczniu 2021 roku zainaugurowało spotkanie z Europoseł Elżbietą Łukacijewską i od tej pory koło nieustannie proponuje coraz ciekawsze inicjatywy dla społeczności Wydziału (i nie tylko). Członkowie Koła stale udowadniają, że „wystarczy chcieć” – w ciągu niespełna trzech lat swojej działalności niejednokrotnie pokazali, że może i są najmłodsi, ale rozmachem i skalą wydarzeń nie odstępują na krok swoich starszych stażem kolegów. Od momentu rozpoczęcia swojej działalności na początku 2021 roku, KNMP miało okazję gościć: Jadwigę Emilewicz, Franka Sterczewskiego, Jakuba Rutnickiego, Michała Kołodziejczaka, Janusza Cieszyńskiego oraz Różę Thun.
- Profil Koła Naukowego oraz oferta
Działalność Koła Naukowego Marketingu Politycznego koncentruje się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest działalność naukowa, oscylująca wokół – jak wskazuje nazwa – marketingu i komunikowania politycznego, zarządzania wizerunkiem osób publicznych i instytucji oraz szeroko pojętych public relations. Dzięki wsparciu dydaktyków Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa członkowie koła stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu własnych badań, pisaniu artykułów oraz organizowaniu konferencji naukowych. Jednym z najprężniej działających kanałów komunikacji Koła ze społecznością akademicką jest ich profil na Facebooku – to właśnie tam członkowie koła publikują analizy wizerunków polityków i komentują bieżące wydarzenia. Wielu z nich właśnie w ten sposób stawia pierwsze kroki w świecie nauki i publicystki, a zdobyte doświadczenie wykorzystują przy współtworzeniu publikacji naukowych oraz własnych prac badawczych. Oprócz tego członkowie są zapraszani do udziału w podcastach naukowych, gdzie dzielą się wiedzą na temat kreowania wizerunku polityków, funkcjonowania mediów publicznych oraz analizują przebieg kampanii wyborczych. Ponadto członkowie koła uczęszczają na wykłady specjalistów z dziedziny public relations, spotkania z politykami najważniejszych formacji w Polsce, biorą udział w warsztatach oraz w targach, podczas których mają okazję zgłębić swoją wiedzę z zakresu marketingu (nie tylko politycznego), poznać topowych graczy w tych dziedzinach i poszerzyć swoje horyzonty.
Drugim filarem działalności Koła jest szeroko pojęta działalność edukacyjna i popularyzująca naukę – organizując spotkania z czołowymi uczestnikami polskiej sceny politycznej, publikując analizy i komentując wizerunki polityków, KNMP aktywnie zachęca studentów do zainteresowania się światem wielkiej polityki oraz tworzy przestrzeń do interakcji polityków ze światem akademickim (i nie tylko, bo w organizowanych przez Koło wydarzeniach biorą udział także osoby spoza Uniwersytetu). Świetnym przykładem tego typu wydarzeń są debaty, na które przy okazji niedawnych wyborów parlamentarnych, zapraszało Koło Naukowe Marketingu Politycznego. W tygodniach poprzedzających dzień wyborów, KNMP zorganizowało aż pięć debat kandydatów do Sejmu i Senatu z poznańskich list wyborczych. Choć niepisaną tradycją jest organizacja debat przedwyborczych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, to jednak rozmach z jakim do organizacji tych wydarzeń podeszło KNMP zasługuje na szczególne wyróżnienie. Każda z tych pięciu debat – liderów list do Sejmu, kandydatom z ostatnich miejsc, najmłodszych ubiegających się o miejsce w niższej izbie parlamentu, kobiet kandydujących do Sejmu oraz kandydatów do Senatu – cieszyła się dużym zainteresowaniem (uczestnicy każdorazowo zapełnili całą, wydziałową aulę). Na wyróżnienie zasługują także moderatorzy debat, którzy stanęli na wysokości zadania dbając o jakość dyskusji i poziom kultury wypowiedzi. Każde z wydarzeń było transmitowanie na Facebooku wydziału – transmisje również cieszyły się dużą popularnością w sieci. Członkowie koła zapewniają, że ze względu na duże zainteresowanie tego typu wydarzeniami w przyszłości podejmą się organizacji kolejnych.
- Oferta w punktach
Oferta zewnętrzna:
- Wykłady otwarte i spotkania z przedstawicielami świata marketingu, public relations i polityki.
- Debaty przedwyborcze, w których udział biorą czołowi gracze polskiej sceny politycznej.
- Konferencje naukowe, podejmujące najbardziej aktualne tematy dot. polskiej sceny politycznej.
- Spotkania informacyjne dot. rekrutacji do Szkoły Doktorskiej.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
- Możliwość organizacji wydarzeń popularnonaukowych pod okiem doświadczonych studentów i doktorantów, zgłębienie tajników współpracy z czołowymi osobistościami sceny politycznej.
- Uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach i wykładach organizowanych przez Koło.
- Publikacja tekstów natury publicystycznej publikowanych w przestrzeni social mediów Koła.
- Publikacja tekstów naukowych.
- Regularne wyjazdy na ogólnopolskie konferencje i wyjazdy studyjne.
- Uczestnictwo w projektach popularyzujących działalność naukową tj. np. podcasty.
Linki do mediów i ciekawostek:
Debata liderów list w wyborach do Sejmu RP
Kulisy politycznego teatru. Rozmowa w podcaście Tu dzieje się nauka
Czy ostatni będą pierwszymi? Debata kandydatów z ostatnich miejsc w wyborach do Sejmu RP
Debata kandydatek do Sejmu RP