- Informacje kontaktowe i strukturalne:
E-mail: kontakt@komparatystyka.uj.edu.pl
Strona internetowa: komparatystyka.polonistyka.uj.edu.pl/studenci/kolo-naukowe-komparatystow
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080018744659
Adres: ul. Gołębia 14, 31-007 Kraków
Przewodniczący: KNK UJ: Marta Adaśko – marta.adasko@gmail.com
Opiekun Naukowy: dr Małgorzata Sokalska – malgorzata.sokalska@uj.edu.pl
Ostatnia aktualizacja wpisu – 19.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
- Historia koła naukowego:
Koło Naukowe Komparatystów UJ to miejsce, w którym studenci z pasją dla literatury i kultury spotykają się, aby razem odkrywać tajniki porównawczej analizy. Ich misją jest promowanie badań porównawczych oraz tworzenie inspirującej przestrzeni do wymiany myśli i pogłębiania wiedzy. Koło Naukowe Komparatystów UJ zostało założone w 2005 roku przez grupę zaangażowanych studentów z pasją do komparatystyki literackiej i kulturowej. Od tego czasu rozwijają się poprzez przyciąganie młodych badaczy, którzy chcą zgłębiać tajniki analizy porównawczej.
- Profil działalności:
Główne obszary zainteresowań członków koła to literatura porównawcza, teoria kultury, studia filmowe, językoznawstwo porównawcze oraz badania nad migracją kulturową. Założyciele są przekonani, że porównawcza analiza jest kluczem do zrozumienia różnorodności kulturowej.
- Oferta:
1. Czasopismo „Bez Porównania”:
Czasopismo rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku jako inicjatywa studentów komparatystyki literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od tego czasu, zawsze związane jest z Kołem, przeszło transformację z wersji drukowanej na czasopismo internetowe od 2012 roku.
2. Publikacje tekstów naukowych:
Koło Naukowe Komparatystów UJ zapewnia możliwość publikacji artykułów naukowych w czasopiśmie „Bez Porównania”. Każdy numer skupia się na ważnych, współczesnych zagadnieniach literaturoznawczych i kulturoznawczych. Czasopismo ukazuje się co kwartał, umożliwiając stały przepływ naukowych treści. Oferuje się możliwość nadsyłania tekstów do kolejnych numerów.
3. Konferencje naukowe:
Koło Naukowe Komparatystów UJ aktywnie uczestniczyło w organizowaniu różnorodnych konferencji naukowych, stanowiąc ważny ośrodek akademickiego dialogu i wymiany myśli. Jednym z istotnych wydarzeń w ich kalendarzu była konferencja naukowa o nazwie „Reprezentacje Sytuacji Jednostki wobec Doświadczeń Ekstremalnych”, czy Międzynarodowa Konferencja Komparatystów „Granice”.
4. Spotkania koła:
Koło Naukowe Komparatystów UJ było aktywne i organizowało różnorodne wydarzenia naukowe. Jednym z ciekawych spotkań, które warto było zaznaczyć w kalendarzu, było wykład dr hab. Iwony Puchalskiej i Małgorzaty Sokalskiej pod tytułem „Granice opery”. Była to doskonała okazja do zgłębienia tematu granic w kontekście opery i poszerzenia wiedzy.
5. Publikacje Koła Naukowego Komparatystów UJ to zbiór interdyscyplinarnych badań i analiz, które eksplorują różne aspekty literatury i kultury. Oto lista niektórych publikacji członków Koła:
dr hab. Katarzyna Mroczkowska-Brand – „Granica: zamknięcie – otwarcie – spotkanie”
Marta Błaszkowska – „Poblask migotliwy na granicy percepcji”. Polska literatura fantastyczna wobec granic Symbolicznego”
Karolina Górniak – „Granice w poezji Tymoteusza Karpowicza i Ezry Pounda”
Te publikacje są częścią zbioru prac zebranych w monografii zatytułowanej „Literatura na granicach”.
Ponadto Koło Naukowe Komparatystów UJ prowadzi czasopismo naukowe o nazwie „Bez Porównania”, które jest recenzowanym kwartalnikiem studenckim. Artykuły w tym czasopiśmie dotyczą różnych aspektów literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, oraz są dostępne dla tłumaczy chcących przedstawić swoją pracę. „Bez Porównania” jest formalnie oficjalną publikacją Koła Naukowego Komparatystów UJ.