Koło Naukowe Historii Najnowszej

Koło Naukowe Historii Najnowszej

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

Adres mailowy: knhn.wnpid@gmail.com

Strona internetowa: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/kola-naukowe/kolo-naukowe-historii-najnowszej

Profil Facebook: https://www.facebook.com/knhnUAM

Adres siedziby: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań

Aktualny Zarząd: Prezes Krzysztof Żerko, Wiceprezeska lic. Aleksandra Mazurek

Opiekun Koła: prof UAM dr hab. Elżbieta Lesiewicz, Kierownik Zakładu Najnowszej Historii Politycznej

Ostatnia aktualizacja wpisu – 13.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

  1. Historia działalności Koła

Koło Naukowe Historii Najnowszej działa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa od wielu lat. Od samego początku swojej działalności jest związane z Zakładem Najnowszej Historii Politycznej. Jego opiekunem przez wiele lat był prof. Witold Mazurczak, będący w latach 2009-2019 Kierownikiem Zakładu Historii Politycznej. Obecnie opiekunką jest prof. Elżbieta Lesiewicz, a inicjatywy Koła wspierane są przez wielu dydaktyków związanych z WNPiD – prof. Pawła Stachowiaka, dr Marcina Łukaszewskiego, dr Krzysztofa Dudę czy dr Rafała Kamprowskiego (który, nota bene, pełnił niegdyś funkcję przewodniczącego Koła).

  1. Profil Koła Naukowego oraz oferta

Koło Naukowe Historii Najnowszej zrzesza w swoich szeregach studentów, których pasjonują zagadnienia z pogranicza historii oraz polityki. W swoich działaniach Koło przede wszystkim dba o poszerzanie wiedzy z zakresu historii najnowszej, organizuje spotkania tematyczne związane z profilem Koła, zaprasza do dyskusji przedstawicieli świata polityki, historii i nauki, ale przede wszystkim pozwala swoim członkom na rozwijanie ich zainteresowań, szlifowanie warsztatu badawczego oraz zdobywanie doświadczeń w świecie nauki. 

W ciągu wielu lat swojej działalności Koło Naukowe Historii Najnowszej zorganizowało wiele konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Przykłady można mnożyć bez końca, albowiem Koło aktywnie i na bieżąco dzieli się swoimi działaniami na facebookowym profilu, ale na szczególną uwagę zasługują Konferencja Naukowa Polityka w dobie pandemii COVID-19 (współorganizowana przez Koło Naukowe Historii Najnowszej w 2021 roku), Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europeizacja narodów? Tożsamość, naród, granice. Polskie i niemieckie spojrzenie (współorganizowana między innymi wraz z Uniwersytetem w Poczdamie w 2013 roku) czy Konferencja Naukowa W cieniu konfliktu – co było, jest i będzie z Ukrainą? (współorganizowana przez KNHN w 2022 roku). Najnowszym rozdziałem w historii Koła jest Ogólnopolska Konferencja Naukowa Świat w dobie polikryzysu, zorganizowana we współpracy z Kołem Naukowym Bezpieczeństwa i Obronności, Kołem Naukowym Politologów i Dziennikarzy oraz Kołem Naukowym Studiów Azjatyckich. W wydarzeniu wzięli udział studenci, doktoranci i wykładowcy akademiccy uniwersytetów w Toruniu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Łodzi. 

Obok organizacji konferencji, Koło Naukowe Historii Najnowszej daje swoim członkom liczne okazje do zdobywania nowych umiejętności i pogłębiania swoich zainteresowań. W ostatnim czasie członkowie koła mieli możliwość wzięcia udziału w wewnętrznych warsztatach poświęconych wyzwaniom stojącym przed początkującymi badaczami w dziedzinie nauk o polityce i administracji, a także wzięli udział w projekcie Czy warto studiować niewygodnie?, podczas którego nabywali umiejętności związane z przeprowadzaniem wywiadu pogłębionego i tworzeniem edukacyjnych posterów. Członkowie Koła także aktywnie uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach, takich jak Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europa XXI wieku organizowana w Collegium Polonicum w Słubicach, Konferencja Naukowa Współczesne wyzwania Republiki Turcji czy Międzynarodowa Konferencja Naukowa Ekonomia i nauki społeczne wobec kryzysów XXI wieku. Koło Naukowe Historii Najnowszej współpracuje z innymi organizacjami studenckimi, a także z uniwersytetami, także spoza granic Polski. Owocem jednej z takich międzynarodowych współprac był zorganizowany razem z Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim w grudniu 2019 roku wyjazd do Lwowa. Członkowie koła mieli możliwość nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wiedzy z ukraińskimi studentami, a także okazję do zwiedzenia zabytkowej części miasta.

  1. Oferta w punktach

Oferta zewnętrzna:

  1. Organizacja i współorganizacja konferencji naukowych, których tematyka oscyluje wokół historii najnowszej oraz bieżących wydarzeń ze świata polityki (i nie tylko). 
  2. Spotkania z ekspertami i naukowcami związanymi z profilem działalności Koła. 
  3. Organizacja warsztatów i seminariów.

Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):

  1. Możliwość organizacji wydarzeń popularnonaukowych pod okiem doświadczonych studentów i doktorantów.
  2. Uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach i wykładach organizowanych przez Koło.
  3. Publikacja tekstów naukowych i materiałów pokonferencyjnych.
  4. Regularne wyjazdy na ogólnopolskie konferencje i wyjazdy studyjne.
  5. Współpraca z kołami naukowymi działającymi na polskich i zagranicznych uczelniach.

Linki do mediów i ciekawostek:

Artykuł o Konferencji Naukowej Świat w dobie polikryzysu

https://wnpid.amu.edu.pl/strona-glowna/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/swiat-w-dobie-polikryzysu-konferencja-naukowa?fbclid=IwAR2K4_X0et9_rVKnd_Z2jaiqrQOpMAEXrAt7Lp2rfPRM88z9G72MqYtKLJM

Artykuł o Konferencji Spotkanie Pokoleń 2022, podczas której członkowie KNHN prezententowali efekty drugiej edycji studenckiego projektu badawczego Czy warto studiować niewygodnie?

https://amu.edu.pl/wiadomosci/events/spotkania-pokolen-22

Zapis Międzynarodowej Konferencji Naukowej Perspektywy gruzińskiej demokracji – 30 lat po rozpadzie ZSRR, organizowanej przez KNHN

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE