- Kontakt z organizacją i podstawowe informacje
Adres mailowy: knhn.wnpid@gmail.com
Strona internetowa: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/kola-naukowe/kolo-naukowe-historii-najnowszej
Profil Facebook: https://www.facebook.com/knhnUAM
Adres siedziby: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań
Aktualny Zarząd: Prezes Krzysztof Żerko, Wiceprezeska lic. Aleksandra Mazurek
Opiekun Koła: prof UAM dr hab. Elżbieta Lesiewicz, Kierownik Zakładu Najnowszej Historii Politycznej
Ostatnia aktualizacja wpisu – 13.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
- Historia działalności Koła
Koło Naukowe Historii Najnowszej działa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa od wielu lat. Od samego początku swojej działalności jest związane z Zakładem Najnowszej Historii Politycznej. Jego opiekunem przez wiele lat był prof. Witold Mazurczak, będący w latach 2009-2019 Kierownikiem Zakładu Historii Politycznej. Obecnie opiekunką jest prof. Elżbieta Lesiewicz, a inicjatywy Koła wspierane są przez wielu dydaktyków związanych z WNPiD – prof. Pawła Stachowiaka, dr Marcina Łukaszewskiego, dr Krzysztofa Dudę czy dr Rafała Kamprowskiego (który, nota bene, pełnił niegdyś funkcję przewodniczącego Koła).
- Profil Koła Naukowego oraz oferta
Koło Naukowe Historii Najnowszej zrzesza w swoich szeregach studentów, których pasjonują zagadnienia z pogranicza historii oraz polityki. W swoich działaniach Koło przede wszystkim dba o poszerzanie wiedzy z zakresu historii najnowszej, organizuje spotkania tematyczne związane z profilem Koła, zaprasza do dyskusji przedstawicieli świata polityki, historii i nauki, ale przede wszystkim pozwala swoim członkom na rozwijanie ich zainteresowań, szlifowanie warsztatu badawczego oraz zdobywanie doświadczeń w świecie nauki.
W ciągu wielu lat swojej działalności Koło Naukowe Historii Najnowszej zorganizowało wiele konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Przykłady można mnożyć bez końca, albowiem Koło aktywnie i na bieżąco dzieli się swoimi działaniami na facebookowym profilu, ale na szczególną uwagę zasługują Konferencja Naukowa Polityka w dobie pandemii COVID-19 (współorganizowana przez Koło Naukowe Historii Najnowszej w 2021 roku), Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europeizacja narodów? Tożsamość, naród, granice. Polskie i niemieckie spojrzenie (współorganizowana między innymi wraz z Uniwersytetem w Poczdamie w 2013 roku) czy Konferencja Naukowa W cieniu konfliktu – co było, jest i będzie z Ukrainą? (współorganizowana przez KNHN w 2022 roku). Najnowszym rozdziałem w historii Koła jest Ogólnopolska Konferencja Naukowa Świat w dobie polikryzysu, zorganizowana we współpracy z Kołem Naukowym Bezpieczeństwa i Obronności, Kołem Naukowym Politologów i Dziennikarzy oraz Kołem Naukowym Studiów Azjatyckich. W wydarzeniu wzięli udział studenci, doktoranci i wykładowcy akademiccy uniwersytetów w Toruniu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Łodzi.
Obok organizacji konferencji, Koło Naukowe Historii Najnowszej daje swoim członkom liczne okazje do zdobywania nowych umiejętności i pogłębiania swoich zainteresowań. W ostatnim czasie członkowie koła mieli możliwość wzięcia udziału w wewnętrznych warsztatach poświęconych wyzwaniom stojącym przed początkującymi badaczami w dziedzinie nauk o polityce i administracji, a także wzięli udział w projekcie Czy warto studiować niewygodnie?, podczas którego nabywali umiejętności związane z przeprowadzaniem wywiadu pogłębionego i tworzeniem edukacyjnych posterów. Członkowie Koła także aktywnie uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach, takich jak Międzynarodowa Konferencja Naukowa Europa XXI wieku organizowana w Collegium Polonicum w Słubicach, Konferencja Naukowa Współczesne wyzwania Republiki Turcji czy Międzynarodowa Konferencja Naukowa Ekonomia i nauki społeczne wobec kryzysów XXI wieku. Koło Naukowe Historii Najnowszej współpracuje z innymi organizacjami studenckimi, a także z uniwersytetami, także spoza granic Polski. Owocem jednej z takich międzynarodowych współprac był zorganizowany razem z Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim w grudniu 2019 roku wyjazd do Lwowa. Członkowie koła mieli możliwość nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wiedzy z ukraińskimi studentami, a także okazję do zwiedzenia zabytkowej części miasta.
- Oferta w punktach
Oferta zewnętrzna:
- Organizacja i współorganizacja konferencji naukowych, których tematyka oscyluje wokół historii najnowszej oraz bieżących wydarzeń ze świata polityki (i nie tylko).
- Spotkania z ekspertami i naukowcami związanymi z profilem działalności Koła.
- Organizacja warsztatów i seminariów.
Oferta wewnętrzna (dla członków Koła):
- Możliwość organizacji wydarzeń popularnonaukowych pod okiem doświadczonych studentów i doktorantów.
- Uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach i wykładach organizowanych przez Koło.
- Publikacja tekstów naukowych i materiałów pokonferencyjnych.
- Regularne wyjazdy na ogólnopolskie konferencje i wyjazdy studyjne.
- Współpraca z kołami naukowymi działającymi na polskich i zagranicznych uczelniach.
Linki do mediów i ciekawostek:
Artykuł o Konferencji Naukowej Świat w dobie polikryzysu
Artykuł o Konferencji Spotkanie Pokoleń 2022, podczas której członkowie KNHN prezententowali efekty drugiej edycji studenckiego projektu badawczego Czy warto studiować niewygodnie?
https://amu.edu.pl/wiadomosci/events/spotkania-pokolen-22
Zapis Międzynarodowej Konferencji Naukowej Perspektywy gruzińskiej demokracji – 30 lat po rozpadzie ZSRR, organizowanej przez KNHN
.