Koło Naukowe Elektroników AMPER

Koło Naukowe Elektroników AMPER

  1. Kontakt z organizacją i podstawowe informacje

facebook: https://www.facebook.com/SKNEAmper

Adres siedziby: Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów
Opiekun Koła: mgr inż. Maciej Witek

  1. Krótki opis organizacji:

Koło Naukowe Elektroników AMPER zrzesza wszystkich studentów Akademii Tarnowskiej, niezależnie od kierunku studiów. Głównym celem działania koła jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia w projektach z różnych dziedzin powiązanych z elektroniką, robotyką, automatyką i programowaniem. Koło działa na rzecz samorozwoju poprzez prowadzenie jednoosobowych lub wieloosobowych projektów prywatnych, jak i na potrzeby Koła.

Ostatnia aktualizacja wpisu – 10.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

  1. Historia działalności Koła:

Koło naukowe zostało powołane do życia 5 grudnia 2007 roku podczas spotkania założycielskiego grupy studentów zainteresowanych tego rodzaju działalnością. Inicjatywa powstania koła miała charakter oddolny, tzn. wyszła ona od strony studentów kierunku Elektrotechnika i Telekomunikacja. Rektor ówczesnej PWSZ
w Tarnowie pozytywnie odpowiedział na wniosek o rejestrację koła.

  1. Profil Koła Naukowego oraz oferta: 


Uczestnictwo w działalności Koła jest ofertą skierowaną do studentów zainteresowanych elektroniką, chcących realizować konkretne prace, rozwijać wiedzę i umiejętności. Członkiem koła może zostać każdy zainteresowany student Akademii Tarnowskiej, niezależnie od kierunku, na którym studiuje. Przykładowo
w kole znajduje się studentka z Wydziału Sztuki, która świetnie wpisuje się w podejmowane działania i np. aktualnie czuwa nad oprawą graficzną jednego z projektów realizowanych przez koło.

4.1. Oferta zewnętrzna:

  • Koło zaprasza uczniów wybranych tarnowskich szkół średnich do pomocy przy organizacji balonowych misji stratosferycznych.

4.2. Oferta wewnętrzna:

Koło osiąga swoje cele poprzez różnorodne działania, takie jak:

  • prowadzenie badań naukowych w obszarze elektroniki i dziedzin pokrewnych;
  • organizacja balonowych misji stratosferycznych;
  • realizacja projektów technicznych, konstruowanie różnego rodzaju urządzeń;
  • organizacja ciekawych i przydatnych szkoleń dla członków koła;
  • uczestnictwo w dniach otwartych, Małopolskiej Nocy Naukowców oraz innych wydarzeniach promocyjnych;
  • współorganizacja konferencji naukowych;
  • współpraca z Władzami Uczelni oraz organizacjami na jej terenie;
  • współpraca z Tarnowskim Klubem Łączności i Modelarzy – LOK SP9KAO;
  • współpraca z firmą Botland

Koło umożliwia i pomaga w realizacji indywidualnych projektów (w tym na własny użytek) poprzez udostępnianie wysokiej jakości aparatury pomiarowej i innych narzędzi będących własnością Uczelni oraz poprzez merytoryczną pomoc ze strony specjalistów naukowych na każdym etapie projektu. Poza konkretnymi projektami użytkownik może prowadzić własne badania naukowe – korzystając z pomocy, jaką daje udział w KN. 

Koło posiada fundusze przewidziane między innymi na realizację projektów (również prywatnych). Zasada jest prosta: jeżeli student realizuje prywatny projekt, koło służy pomocą podczas jego realizacji udostępniając sprzęt i wiedzę merytoryczną (Pracownicy Katedry są również pomocni przy realizacji, niektórzy byli w przeszłości nawet członkami tego koła). W sytuacji, w której projekt powstaje z funduszy koła, musi on pozostać na Uczelni. 

Prace realizowane w ramach działalności Koła bywają zaawansowanymi projektami natomiast osoby, które dopiero zaczynają przygodę z elektroniką również odnajdą się w kręgach koła i zapoznają się z podstawami warsztatu elektronika, począwszy od nauki lutowania. Członkostwo w KN i aktywność w nim liczy się też w punktacji do uzyskania stypendium.

Koło Naukowe Elektroników – AMPER posiada osobowość prawną. Korzysta ze środków wyodrębnionych z budżetu uczelni. Członkowie koła mają okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie elektroniki, ale także realizować własne projekty i inicjować oraz uczestniczyć w badaniach naukowych.

Liczba członków Koła oscyluje w przedziale od 15 do 30 osób, z przewagą studentów pochodzących głównie z Wydziału Politechnicznego na kierunkach takich, jak Elektronika i Telekomunikacji, Mechatronika, Automatyka i Robotyka oraz Inżynieria Materiałowa. Warto zaznaczyć, że pomimo tego, iż studenci pierwszego roku mogą czasem odczuwać pewne obawy związane z przystąpieniem do Koła, nie ma żadnych ograniczeń co do ich aktywnego uczestnictwa. Koło chętnie przyjmuje wszystkich zainteresowanych studentów Akademii Tarnowskiej, niezależnie od aktualnego etapu studiów. W rzeczywistości, uczestnictwo w Kole Naukowym może stanowić cenną, uzupełniającą edukację, umożliwiając studentom wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach w praktycznych projektach i badaniach. Koło jest miejscem, gdzie można zdobywać doświadczenie, rozwijać się i wspólnie pracować nad projektami, co stanowi istotny element rozwoju i przygotowania do przyszłej kariery zawodowej.

  1. Ważne wydarzenia z życia koła:

W 2022 roku Koło otrzymało środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu “Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na przeprowadzenie projektu związanego ze śledzeniem radiosond stratosferycznych. 

29.07.2023 roku odbyła się pierwsza misja balonowa, która wyniosła ładunek na pułap prawie 35 km. Planowane są kolejne misje.  

  1. Linki do mediów i ciekawostek:

Zapowiedź projektu śledzenia radiosond stratosferycznych:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0UH27BPjpHwurHnZVt1Dc5m5JGvon1Bo2DkKQmHbSWfvwLzszFdsDgQGZdBvFyh8Vl&id=237635026361578

W mediach o śledzeniu radiosond stratosferycznych:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0m4r55pMGQT4NfM2d7vF4LxxSHvtRBLExq5d892uui7NtLshvfyjmvmqumtnJ6b8Kl&id=237635026361578

Misje balonowe:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02BLnNmNkf75S7Pt1LLLCjVfZkBMzTVeesfhdDy9E795CFELvsuVK6i17ezgqKRZwRl&id=100068073050160

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02DtYZ8pYq2id7BMivBzokwrWujzZLbmUsoAU169ymGjLK5SnY7h6S4BVXHaXf13Vwl&id=100068073050160

https://www.facebook.com/SKNEAmper/posts/pfbid02ashXm2DxfLXEJNo3mXpEWMTsAap2ufXc1LAp4MqMiSkn2CbAH9F6W6hxPW5uC1NMl

KOŁA NAUKOWE

UDOSTĘPNIJ TE
INFORMACJE