- Informacje kontaktowe i strukturalne:
Adres mailowy: dniamerykanskie@gmail.com
Strona internetowa: https://amerykanisci.wordpress.com/
Dawna strona: http://amerykanisci.blogspot.com/
Ostatnia aktualizacja wpisu – 10.10.2024. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego otrzymanych w 2024 roku w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
Media społecznościowe:
Facebook:
https://www.facebook.com/ujkna
X:
https://twitter.com/amerykanisciuj?s=21&t=8X5ZqZbZw9BC6PH1fmMIhg
TikTok:
Siedziba: ul. Władysława Reymonta 4, 33-059 Kraków
Struktury koła:
Prezydentka: Anna Kasperska
Wiceprezydentka i Członkini Zarządu ds. wydawniczych i redakcyjnych: Gabriela Kwiatek
Członkini Zarządu ds. organizacyjnych – Matylda Sobczak
Członkini Zarządu ds. finansów i rozliczeń – Aleksandra Kuroś
Członkini Zarządu ds. promocji – Iga Machnik
Opiekun – dr Maciej Smółka
Przynależność: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych
- Historia Koła:
Koło Naukowe Amerykanistyki swoją działalność rozpoczęło w 2004 roku. Przez 19 lat swojego funkcjonowania stanowiło przestrzeń zrzeszającą aktywnych studentów I i II stopnia zainteresowanych tematyką Koła. Członkowie corocznie organizują od 2008 Dni Kultury Amerykańskiej, a od 2012 Festiwal Kultury Kanadyjskiej. W latach 2014-2016 organizowano konferencje Komiks Kon. W 2012 rozpoczęto działalność bloga, na którym studenci dzielą się krótkimi tekstami o swoich amerykanistycznych i kanadystycznych zainteresowaniach. W tym samym roku Koło zorganizowało jedno z najważniejszych wydarzeń w swojej historii – Noc Wyborczą 2012, która odbiła się szerokim echem w całym kraju i przyciągnęła uwagę mediów, przynosząc organizacji rozpoznawalność. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2016 – Noc wyborcza okazała się dużym wydarzeniem medialnym, które ugruntowało prestiż Koła.
- Profil Koła Naukowego:
Koło Naukowe Amerykanistyki charakteryzuje się mieszanym profilem, a więc zawiera inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne. Głównymi założeniami działalności jego członków są rozwijanie zainteresowań naukowych studentów Amerykanistyki, prowadzenie badań związanych ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki oraz Kanadą, integracja i aktywizacja środowiska studenckiego, angażowanie studentów w pracę naukową i badawczą oraz popularyzacja wiedzy o USA i Kanadzie także poza strukturami Koła. Koło realizuje tak postawione cele poprzez organizację spotkań ze specjalistami i naukowcami, organizację konferencji i seminariów oraz współpracę i wymianę doświadczeń z innymi kołami naukowymi i organizacjami studenckimi. Praca w ramach Koła pozwala na organizację wydarzeń, pozyskiwanie funduszy z grantów i tworzenie publikacji naukowych. Takie doświadczenie stanowi nieopisaną wartość w dalszej karierze naukowej i zawodowej.
- Oferta:
Dla członków:
- Prowadzone są szkolenia w zakresie organizacji wydarzeń i konferencji, zdobywania dofinansowań i prowadzenia grantów badawczych.
- Wydarzenia zarezerwowane tylko dla członków, takie jak wyjazdy do konsulatów i ambasad, ale również spotkania z dyplomatami np z Ambasadorką Kanady lub wspólne oglądanie filmów poprzedzone wystąpieniami specjalistek.
- Możliwość publikacji swoich historii na blogu i współpraca z zespołem redakcyjnym.
- Pierwszeństwo zapisu na ogólnodostępne wydarzenia i konferencje.
- Prowadzenie social mediów i rozwijanie umiejętności organizacyjnych, trening wystąpień publicznych oraz prowadzenie projektów grantowych, co ma duże znaczenie w przypadku ubiegania się o stypendium, miejsce w szkole doktorskiej lub wyjazd na wymianę.
Dla społeczności uczelnianej:
- Dni Kultury Amerykańskiej i Festiwal Kultury Kanadyjskiej – są to coroczne, studencko-doktoranckie konferencje naukowe, po których powstają publikacje pokonferencyjne z artykułami osób autorskich. Konferencji zawsze jest opatrzona wydarzeniami towarzyszącymi takimi jak Quiz Night oraz jedno lub dwa wydarzenia eksperckie, lub spotkania z ważnymi osobami, z zakresu dyplomacji, literatury, dziennikarstwa. Wydarzenia te są otwarte dla osób z zewnątrz, a prelegentami mogą być osoby zza granicy.
- Seria wydarzeń eksperckich – Fireside Chats
- Thanksgiving – jedna ze sztandarowych i kultowych imprez wydziału
- Działalność charytatywna – pomoc materialna dla dzieci na Ukrainie w postaci przyborów szkolnych, a w nadchodzącym roku wsparcie Szlachetnej Paczki.
- Nowy program w stylu Buddy System, który będzie wsparciem dla osób potrzebujących pomocy naukowej, informacyjnej.
- Linki:
Wpisy o:
USA – https://amerykanisci.wordpress.com/category/usa/
Kanadzie – https://amerykanisci.wordpress.com/category/kanada/
Recenzje – https://amerykanisci.wordpress.com/category/recenzje/
Wywiady – https://amerykanisci.wordpress.com/category/wywiady/
Nadchodzące XIV Dni Kultury Amerykańskiej – https://www.facebook.com/events/2053383241671627/